Senátor Holeček: Volební systém nebyl dokonalý. Hlasy už nepropadnou

Senátor Petr Holeček (senat.cz)

Senátor Petr Holeček | FOTO: senat.cz

Senátor Petr Holeček byl jedním z iniciátorů stížnosti adresované k Ústavnímu soudu, která se týkala volebního zákona v České republice. Po vyhlášení rozhodnutí ÚS, který dal senátorům z velké části za pravdu, zhodnotil výsledek v rozhovoru pro deník FORUM 24. Shrnout toto hodnocení jedním slovem lze následovně: spokojenost.

Jak hodnotíte rozhodnutí Ústavního soudu ohledně vaší stížnosti?

Ústavní soud potvrdil téměř všechno, o co jsme žádali, ať už se to týká kandidatury volebních koalic nebo přepočtu hlasů. Naštěstí zůstaly volební okrsky. Ústavní soud zrušil většinu toho, o čem jsme tvrdili, že je protiústavní, a tím potvrdil, že jsme měli pravdu.

Co toto rozhodnutí bude prakticky znamenat při volbách a hlavně pro jejich výsledky?

Prakticky to bude znamenat, že voličský hlas bude hlasem pro tu politickou stranu, kterou se občan rozhodl volit. Už se nebude dít, že v případě jejího neúspěchu a nižšího zisku voličský hlas propadne a připočte se k výsledkům jiné politické strany, která voliče nezajímá. Jedná se o spravedlivou dělbu hlasů ve volbách.

Proč podle vás tak dlouho trvalo, než Ústavní soud došel k rozhodnutí?

To není otázka na mě, ale na Ústavní soud. My jsme stížnost podávali v prosinci 2017. Naše stížnost byla na Ústavním soudu tři roky, což nedokážu vysvětlit, opravdu jde spíše o otázku na mluvčího Ústavního soudu.

Očekával jste, že bude výsledek k vaší stížnosti takto příznivý?

Doufali jsme v to. Podávali jsme to proto, že jsme si mysleli, že volební systém není dokonalý a že nějakým způsobem oklešťuje politické strany i voliče. Jelikož rozsudek je takový, jaký je, dal nám za pravdu. Jsme moc rádi.

Jak se k té věci stavěli vaši kolegové v senátu z hnutí ANO, které je stále v průzkumech nejsilnější stranou?

Mnoho kolegů z hnutí ANO v senátu nemáme. Nebyli ale spolusignatáři naší ústavní stížnosti. Na druhou stranu musím říci, že mnozí z nich také říkali, že volební systém není spravedlivý. Myslí si to celá řada senátorů bez ohledu na to, z jaké jsou politické strany.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články