Senátor Hraba opouští STAN. Vadí mu tlak na manželství pro všechny i další „aktivistické kroky“

Vít Rakušan a senátor Zdeněk Hraba (FB Hraba)

Vít Rakušan a senátor Zdeněk Hraba | FOTO: FB Hraba

Senátor Zdeněk Hraba se rozhodl opustit hnutí STAN. Informoval o tom na twitteru, odchod označuje za „přirozený vývoj“. Starostové a nezávislí s tvrzením, že se s Hrabou názorově a hodnotově rozchází, souhlasí. Hraba své pohnutky upřesnil i pro deník FORUM 24.

„Nechci už nadále nést zodpovědnost za – mírně řečeno – přešlapy a sporné kroky jiných reprezentantů hnutí, které ani nemůžu nijak ovlivnit,“ odůvodnil senátor Zdeněk Hraba na sociálních sítích svůj odchod. Hnutí STAN podle něj ukázalo, že své kroky a sporná rozhodnutí nedokáže a vlastně ani nemůže věrohodně vysvětlit.

Podle Hraby se směr hnutí posunul od pragmatické politiky pro „normální lidi“ k prosazování postojů a názorů v podstatě opačných, k aktivistické politice. „Tehdy mi přišlo sympatické tím, že řeší skutečné problémy lidí. Na nejnižší a nejdůležitější úrovni, na městech a v obcích,“ napsal. Postupně však podle něj začali do hnutí přicházet noví lidé a nové pohledy. Tento vývoj byl podle Hraby znásoben „mnohdy nepřijatelnými nápady prosazovanými koaličním partnerem hnutí, tedy piráty. A některé viditelné tváře pak začaly být pirátštější než sami piráti.“

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Deník FORUM 24 Hrabu oslovil s dotazem, proč se k odchodu rozhodl právě teď. „Hnutí STAN jsem opustil po volbách, protože jsem nechtěl svým odchodem před volbami vířit vody. Jak jsem napsal ve svém prohlášení, tento krok jsem pečlivě zvažoval měsíce předtím,“ uvedl.

„Aktivistickými kroky mám na mysli například tlak na prosazení „manželství pro všechny“, ačkoliv se to nevyskytovalo v žádném programovém dokumentu. To je sice legitimní požadavek, ale dehonestování členů hnutí, které s tímto nesouhlasí a které nastalo, to mi přišlo přes čáru,“ doplnil na otázku deníku FORUM 24.

Hnutí STAN není z odchodu Hraby, který s hnutím spolupracoval od roku 2016, zaskočeno. „Jedná se o přirozený vývoj, názory pana senátora Hraby se dlouhodobě vzdalovaly tomu, jaké hodnoty a postoje hnutí STAN reprezentuje,“ sdělila deníku FORUM 24 Sára Beránková, tisková mluvčí hnutí.

Ve svém kritickém příspěvku ovšem všechny členy hnutí STAN senátor negeneralizuje a naopak oceňuje ty slušné a poctivé, kteří dobře spravují své obce. „Mnozí z nich zastupují občany i na parlamentní úrovni. Věřím, že jich je většina, ale skutečnou možnost pozitivně ovlivnit politiku STAN nemají,“ uvedl Hraba s tím, že on sám bude nadále razantně hájit oprávněné zájmy občanů svého obvodu. „Protože já ze svých postojů nikam neustupuji a své dlouhodobé a konzistentní názory neměním a měnit nehodlám,“ zakončil své vyjádření.

Zdeněk Hraba podle svých slov do žádné jiné strany nepřestupuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články