Senátor Láska je křivák a nevěrník, tvrdí Pirát. Před volbami mu chce dát kopačky

senátor Václav Láska, Senátor 21 (Pavel Hofman)

senátor Václav Láska, Senátor 21 | FOTO: Pavel Hofman

Pirát Filip Smoljak navrhuje, aby strana před podzimními senátními volbami ukončila smlouvu o vzájemné podpoře kandidátů s klubem Senátor 21. Jako důvod uvedl, že předseda senátorského klubu Václav Láska namísto pirátského nominanta opakovaně podporuje konkurenčního kandidáta. Na pirátském fóru to nazval „hrubým porušením smlouvy“. Spor je přitom o to pikantnější, že celá kauza nabírá i rodinný rozměr.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Hned jako první „přešlap“ uvádí totiž Filip Smoljak okolnosti doplňovacích voleb 2014, kdy Láska vyjádřil podporu kandidátovi hnutí STAN na úkor pirátského nominanta Petra Daubnera. A to navzdory tomu, že oním podpořeným kandidátem byl Smoljakův bratr a známý scenárista David Smoljak, který nakonec zvítězil i v druhém kole voleb a získal mandát. Senátora dnes označuje za svého „antipirátského bratříčka“. Nikterak se navíc netají tím, že by v daném obvodu před podzimními senátními volbami rád získal podporu on sám.

Na pirátském fóru se o tom mezitím rozběhla diskuze. „Takže jestli to chápu správně, chceš vypovědět dohodu o podpoře kandidátovi, který kandiduje v obvodě, kde Ty sám se ucházíš o podporu – nic proti tomu, jenom by to bylo fajn v rámci transparence uvést,“ popíchl ho pirátský radní Prahy 3 František Doseděl. To Filipa Smoljaka nenechalo chladným. „Víš, kolego, ne všichni jsou motivováni ve svém konání vlastními zisky, ale někteří také třeba bojem proti nespravedlnosti a křivárnám. A ze strany Václava Lásky to je vůči Pirátům křivárna,“ osopil se na něj.

FB Filip Smoljak

Filip Smoljak

 

Jelikož by tedy svého bratra v senátorském křesle rád nahradil, snaží se Piráty dále burcovat, co to jde. „Z důvěryhodných zdrojů je známo, že půjde do voleb také s podporou V. Lásky, je tu jasné porušení Láskova závazku, který Piráty poškozuje jednak hmotně, kdy mohou přijít o státní příspěvek, ale také nehmotně tím, že je pro ně v tuto chvíli velmi těžké postavit vlastního stranického kandidáta,“ napsal Filip Smoljak rozhořčeně. Odkazuje se přitom na dva údajné zdroje, které ale blíže nespecifikuje.

Poslankyně Olga Richterová na celostátním pirátském fóru v Ostravě (FB Česká pirátská strana)

O nás bez nás

Senátor Láska bude na podzim rovněž obhajovat mandát. V této situaci má jít podle Filipa Smoljaka o jasný vzkaz: „Podpořte na Praze 5 mě, jak jste se zavázali, a já na oplátku podpořím na Praze 9 ,vašeho‘, ale ve skutečnosti mého kandidáta, protože jsem se s ním už dopředu dohodl!“

Jak Filip Smoljak dále uvádí, v případě, že by Piráti na tento „přátelský dáreček“ přistoupili, mohl by se pan Láska zpětně ospravedlňovat tím, že vlastně neudělal nic špatného, protože David Smoljak je v jejich očích stejně nejlepší kandidát, když „hájí tu svobodu veřejnoprávních médií“. S tím se ale jen tak smířit nehodlá. Piráty v diskuzi opakovaně upozorňuje na to, že se nechali obejít, neboť dohoda o vzájemné celopražské podpoře byla uzavřena bez jejich vědomí již v loňském roce.

Bolestná nevěra a užiteční idioti

Kam až je ochoten zajít, ukázal, když vytáhl i soudní spor týkající se podvodů v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, v němž jeho bratr David figuruje jako protistrana. Přestože měl Láska, který působí i jako advokát, poskytovat právní služby Filipu Smoljakovi, najednou údajně otočil. „Znáte to, když vám váš advokát přestane odpovídat na e-maily, nebere telefony a v kanceláři se nechá zapírat? Přitom Pirát jste vy, a nikoliv váš oponent, ke kterému váš údajně propirátský advokát z ničeho nic pojme nekritickou a bezmeznou LÁSKU,“ postěžoval si.

Eric Drooker

Závěrem připomněl i Láskův status ke sněmovním volbám 2017, kdy senátor otevřeně přiznal, že Piráty nevolil. „Pro nás Piráty je docela bolestné slyšet o nevěře Lásky, která, ač zvolena s podporou Pirátů do Senátu, v polovině svého mandátu stane se voličkou STANu ve volbách sněmovních,“ uvedl.

Straníci by podle něj měli udělat okamžitou přítrž tomu, aby z nich ostatní politické síly dělaly „užitečné idioty“. „Tohle není zdaleka poprvé,“ apeluje. Prozatím se ale jeho návrh na ukončení spolupráce nesetkal s příliš velkou odezvou. V hlasování doposud odmítlo projednávání podnětu sedmdesát procent ze 113 zapojených z přibližně tisícičlenné pirátské základny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]