Senátor Láska je křivák a nevěrník, tvrdí Pirát. Před volbami mu chce dát kopačky

Pavel Hofman

senátor Václav Láska, Senátor 21 | FOTO: Pavel Hofman

Pirát Filip Smoljak navrhuje, aby strana před podzimními senátními volbami ukončila smlouvu o vzájemné podpoře kandidátů s klubem Senátor 21. Jako důvod uvedl, že předseda senátorského klubu Václav Láska namísto pirátského nominanta opakovaně podporuje konkurenčního kandidáta. Na pirátském fóru to nazval „hrubým porušením smlouvy“. Spor je přitom o to pikantnější, že celá kauza nabírá i rodinný rozměr.

Pavel Hofman

Hned jako první „přešlap“ uvádí totiž Filip Smoljak okolnosti doplňovacích voleb 2014, kdy Láska vyjádřil podporu kandidátovi hnutí STAN na úkor pirátského nominanta Petra Daubnera. A to navzdory tomu, že oním podpořeným kandidátem byl Smoljakův bratr a známý scenárista David Smoljak, který nakonec zvítězil i v druhém kole voleb a získal mandát. Senátora dnes označuje za svého „antipirátského bratříčka“. Nikterak se navíc netají tím, že by v daném obvodu před podzimními senátními volbami rád získal podporu on sám.

Na pirátském fóru se o tom mezitím rozběhla diskuze. „Takže jestli to chápu správně, chceš vypovědět dohodu o podpoře kandidátovi, který kandiduje v obvodě, kde Ty sám se ucházíš o podporu – nic proti tomu, jenom by to bylo fajn v rámci transparence uvést,“ popíchl ho pirátský radní Prahy 3 František Doseděl. To Filipa Smoljaka nenechalo chladným. „Víš, kolego, ne všichni jsou motivováni ve svém konání vlastními zisky, ale někteří také třeba bojem proti nespravedlnosti a křivárnám. A ze strany Václava Lásky to je vůči Pirátům křivárna,“ osopil se na něj.

FB Filip Smoljak

Filip Smoljak

 

Jelikož by tedy svého bratra v senátorském křesle rád nahradil, snaží se Piráty dále burcovat, co to jde. „Z důvěryhodných zdrojů je známo, že půjde do voleb také s podporou V. Lásky, je tu jasné porušení Láskova závazku, který Piráty poškozuje jednak hmotně, kdy mohou přijít o státní příspěvek, ale také nehmotně tím, že je pro ně v tuto chvíli velmi těžké postavit vlastního stranického kandidáta,“ napsal Filip Smoljak rozhořčeně. Odkazuje se přitom na dva údajné zdroje, které ale blíže nespecifikuje.

FB Česká pirátská strana

O nás bez nás

Senátor Láska bude na podzim rovněž obhajovat mandát. V této situaci má jít podle Filipa Smoljaka o jasný vzkaz: „Podpořte na Praze 5 mě, jak jste se zavázali, a já na oplátku podpořím na Praze 9 ,vašeho‘, ale ve skutečnosti mého kandidáta, protože jsem se s ním už dopředu dohodl!“

Jak Filip Smoljak dále uvádí, v případě, že by Piráti na tento „přátelský dáreček“ přistoupili, mohl by se pan Láska zpětně ospravedlňovat tím, že vlastně neudělal nic špatného, protože David Smoljak je v jejich očích stejně nejlepší kandidát, když „hájí tu svobodu veřejnoprávních médií“. S tím se ale jen tak smířit nehodlá. Piráty v diskuzi opakovaně upozorňuje na to, že se nechali obejít, neboť dohoda o vzájemné celopražské podpoře byla uzavřena bez jejich vědomí již v loňském roce.

Bolestná nevěra a užiteční idioti

Kam až je ochoten zajít, ukázal, když vytáhl i soudní spor týkající se podvodů v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, v němž jeho bratr David figuruje jako protistrana. Přestože měl Láska, který působí i jako advokát, poskytovat právní služby Filipu Smoljakovi, najednou údajně otočil. „Znáte to, když vám váš advokát přestane odpovídat na e-maily, nebere telefony a v kanceláři se nechá zapírat? Přitom Pirát jste vy, a nikoliv váš oponent, ke kterému váš údajně propirátský advokát z ničeho nic pojme nekritickou a bezmeznou LÁSKU,“ postěžoval si.

Eric Drooker

Závěrem připomněl i Láskův status ke sněmovním volbám 2017, kdy senátor otevřeně přiznal, že Piráty nevolil. „Pro nás Piráty je docela bolestné slyšet o nevěře Lásky, která, ač zvolena s podporou Pirátů do Senátu, v polovině svého mandátu stane se voličkou STANu ve volbách sněmovních,“ uvedl.

Straníci by podle něj měli udělat okamžitou přítrž tomu, aby z nich ostatní politické síly dělaly „užitečné idioty“. „Tohle není zdaleka poprvé,“ apeluje. Prozatím se ale jeho návrh na ukončení spolupráce nesetkal s příliš velkou odezvou. V hlasování doposud odmítlo projednávání podnětu sedmdesát procent ze 113 zapojených z přibližně tisícičlenné pirátské základny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner