Senátor Wagenknecht chce od zahraničních bank informace, komu Agrofert patří

Areál Farmy Čapí hnízdo v Olbramovicích (Facebook/Čapí hnízdo)

Areál Farmy Čapí hnízdo v Olbramovicích | FOTO: Facebook/Čapí hnízdo

Senátor Lukáš Wagenknecht  by se chtěl dozvědět od centrálních bank v Rakousku, Německu a dalších zemích, kdo je v žádostech o úvěry Agrofertu uváděn jako jeho majitel. Žádá je, aby jako národní banky prověřily okolnosti všech úvěrů pro Agrofert. Píše o tom server Neovlivni.cz. Žádost poslal v pondělí.

Pokud by se ukázalo, že firma uváděla nepravdivé údaje, mohlo by dojít i ke zmrazení účtů a ke ztrátě úvěrů. 

„Pokud by se zjistilo, že holding pana premiéra v jednotlivých zemích dodává bankám nesprávné či rozporuplné informace či doklady ohledně toho, kdo je skutečným majitelem holdingu, nebo že banky tyto informace dodané holdingem neprověřují, a jsou-li nesprávné, nepožadují nápravu, měly by národní dozorové orgány vzhledem k těmto bankám okamžitě zahájit konkrétní kroky podle předpisů proti praní peněz,“ řekl senátor Wagenknecht.

Kolem toho, komu skutečně Agrofert patří, se krouží už nějakou dobu. Banka HSBC, která dala stamilionovou půjčku na projekt Čapího hnízda, ve svých interních dokumentech jako majitele Čapího hnízda uvádí Andreje Babiše. Při výpovědích na policii ale bankéři začali vypovídat, že šlo o omyl a spletli se.

Wagenknecht dále uvádí: „Pokud by bylo zjištěno porušování pravidel proti legalizaci výnosů z trestné činnosti ve vztahu k manipulaci informací o skutečných majitelích, měly by banky a příslušné dozorové orgány v jednotlivých zemích okamžitě začít jednat. Jestliže by banky uvedené ve finančních výkazech holdingu, které doposud vedou jeho účty, zjistily nesrovnalosti v informacích či dokladech o skutečném majiteli, což už několik let víme při pohledu do slovenského rejstříku skutečných majitelů dodavatelů veřejných zakázek, měly by dispozice s účty holdingu okamžitě zmrazit.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]