Senátor Wagenknecht žaluje Evropskou komisi. Babiš je ve střetu zájmů, nemá tedy vyjednávat o rozpočtu EU

Senátor Lukáš Wagenknecht, Piráti (FB Česká pirátská strana)

Senátor Lukáš Wagenknecht, Piráti | FOTO: FB Česká pirátská strana

Lukáš Wagenknecht, senátor za Piráty, podal žalobu na Evropskou komisi za to, že o budoucím rozpočtu EU vyjednává i s českým předsedou vlády Andrejem Babišem, uvedl týdeník Respekt. Tím, že Babiš je konečným uživatelem zisků plynoucích z holdingu Agrofert, nachází se podle senátora ve střetu zájmů, a právě tak jsou proto v konfliktu zájmů i členové EK a její předsedkyně Ursula von der Leyenová.

Wagenknecht postavil svou žalobu na faktu, že holding Agrofert, byť formálně zaparkovaný ve svěřenských fondech, je příjemcem evropských dotací, přičemž premiér Babiš je fakticky konečným uživatelem zisku, který je právě na financích z EU závislý. Jako beneficient a skutečný vlastník Agrofertu je zapsán například ve slovenském rejstříku majitelů, ve Velké Británii je uveden jako osoba ovládající jednu z jeho dceřiných firem. Tím, že Evropská komise jedná o budoucím rozpočtu i s českým premiérem, porušuje evropskou legislativu, která problém konfliktů zájmů pokrývá, uvádí Wagenknecht.

Babiš vyjednává o sumě, která by měla České republice připadnout v období 2021 až 2027, čímž rozhoduje také o množství peněz pro svoje firmy momentálně uložené ve svěřenských fondech. Na jejich prosperitě a co nejvyšším zisku Agrofertu má ale zcela nezpochybnitelný zájem už jen proto, že si je kdykoli, například kdyby se rozhodl pro odchod z politiky, může vzít zpět. Podle senátora Wagenknechta tak finanční nařízení ze srpna 2018 porušuje nejen premiér Babiš, ale i zástupci Evropské komise. Zákon platí pro všechny zúčastněné.

Europoslanec Luděk Niedermayer (FB)

V jednom z 50 bodů návrhu rezoluce, o níž by měl v pátek 19. 6. hlasovat Evropský parlament, se uvádí, že český premiér Andrej Babiš by právě z důvodu svého střetu zájmů neměl rozhodovat ani na Evropské radě. Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) k tomu v rozhovoru pro deník FORUM 24 mj. řekl: „…stejně tak, jako se pan premiér nezbavuje zodpovědnosti za vládní rozhodnutí, u kterých údajně šel za dveře, nemyslím si, že toto cokoliv řeší. Pokud pan premiér chce dělat tuto práci, tak podle mého soudu nemohou firmy Agrofertu dostávat jediné euro z unijních dotací.“

Wagenknechtově žalobě už bylo soudem přiděleno jednací číslo. „Evropská komise nekoná. Dál vyjednává s Andrejem Babišem o novém rozpočtu a jeho firmám se dál vyplácejí zemědělské dotace. Proto jsem se rozhodl podat žalobu. Jako senátor, který kontroluje evropský rozpočet, mám zájem na tom, aby byly peníze řádně utráceny,“ řekl Wagenknecht Respektu.

Ve stejné věci, čili ve věci premiérova konfliktu zájmů, podal Wagenknecht žalobu už téměř před rokem, a to na Evropskou radu, nejvyšší politický orgán EU. Tato žaloba se obecně týkala čerpání fondů EU Agrofertem. I ta už byla Soudním dvorem Evropské unie v Lucemburku přijata. Rozhodnutí ale ještě nepadlo.

Nová, aktuální žaloba senátora Wagenknechta se tak nyní jen přidává k již známým problémům premiéra Babiše, kterým na evropské úrovni čelí. A přichází právě v den, kdy europoslanci hlasují o rezoluci, která jeho střet zájmů odsuzuje a navrhuje ho rázně řešit. A to několika možnými způsoby. Buď rezignací, nebo prodejem Agrofertu. A nebo ještě třetím způsobem, a tím je právě neúčast na vyjednávání o evropském rozpočtu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com