Senátoři odmítli kvóty na české potraviny v obchodech. Zákon vrátili do sněmovny

Schůze Senátu Parlamentu ČR (ilustrační foto) (ČTK)

Schůze Senátu Parlamentu ČR (ilustrační foto) | FOTO: ČTK

Senátoři jednohlasně odmítli povinné kvóty na české potraviny. Novelu zákona vrátili členové horní komory sněmovně, která o ní rozhodne. S odstraněním této sporné pasáže z předlohy souhlasil i předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS). Senátoři novelu probírali ve čtvrtek a rozprava trvala déle než tři hodiny.

„Nestává se to často, ale tentokrát ano. Úplně všichni přítomní senátoři odmítli kvóty na podporu českých potravin v obchodech,“ prohlásil po hlasování místopředseda senátu Jiří Růžička (TOP 09).

Česká televize, ilustrační foto (Rostislav Kaplan)

Návrh na povinný podíl tuzemských potravin se do novely dostal ve sněmovně na základě pozměňovacího návrhu poslanců Okamurovy SPD. Platit má pro prodejny nad 400 metrů čtverečních, a to už od příštího roku. Má se postupně zvyšovat.

Návrh má řadu kritiků. Před návrhem na zavedení kvót varovali poslance již dříve zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Hospodářské komory ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR. Návrh ale podporuje Agrární komora ČR. Podle ní se prý sortiment nezmenší a nenavýší cena pro konečného spotřebitele.

Proti kvótám na tuzemské potraviny se již dříve vyslovil i premiér Andrej Babiš. Schválený návrh označil za nesmysl. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna již dříve upozornil, že novela ve sněmovní verzi by narušila soutěžní prostředí nejen v České republice, ale také v Evropské unii.

Někdejší předsedkyně sněmovny a nynější senátorka Miroslava Němcová (ODS) označila Babišovo odmítnutí kvót za účelové a nedůvěryhodné. Babišův střet zájmů je v otázce kvót podle ní neoddiskutovatelný. Senátor Herbert Pavera (TOP 09) označil kvóty v zákoně za chybu ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), chybu vlády i poslanců, kteří pro ně hlasovali.

Předloha má na návrh vlády především zavést pokuty za prodej potravin dvojí kvality. Jde o potraviny zaměnitelné s výrobky v jiných státech EU, ale s jiným složením.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]