Senátoři odmítli pandemický zákon. Je to pro nás zpětná vazba, reagoval Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR / ČTK)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR / ČTK

Senát dnes zamítl novelu pandemického zákona, která zejména rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření a prodlužuje rovněž účinnost zákona z konce února na konec listopadu. Senátoři poukazovali na možnost protiústavnosti některých ustanovení a kritizovali zrychlené schvalování ve stavu legislativní nouze.

Je to pro nás zpětná vazba. Nadále jsme přesvědčeni, že čeští občané lepší právní rámec pro zvládání pandemie potřebují. V následujících dnech budeme v koalici řešit další postup,“ reagoval na rozhodnutí senátorů pro deník FORUM 24 premiér Petr Fiala (ODS).

(Týdeník FORUM)

„Mrzí mě, že novela pandemického zákona neprošla senátem o jeden jediný hlas. S kolegy připravím další scénáře možného vývoje. Situace mezi seniory a ohroženými skupinami je ale i nadále kritická a já udělám vše pro to, abychom je uchránili,“ napsal na twitteru ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Vládní předlohu, která by rovněž uzákonila nařizování karantény nebo izolace krátkou textovou zprávou, znovu posoudí sněmovna. Poslanci by o ní mohli hlasovat příští týden. Prezident Miloš Zeman už ohlásil, že by zákon podepsal.

Novelu horní komora zamítla hlasy 32 z 61 přítomných senátorů, proti jich bylo 22. Senátoři nejprve hlasovali o schválení, které neprošlo o jediný hlas. Pro schválení zvedlo ruku 30 členů horní komory z 61 přítomných. Výbory se už ve středu na stanovisku k předloze neshodly. Zatímco zdravotnický výbor ji podpořil, ústavně-právní doporučil zamítnutí.

Hlasování předcházela více než šestihodinová debata, v níž vystupovali odpůrci i zastánci novely. Kritici z řad senátorů tvrdili, že některá ustanovení novely by mohla být protiústavní. „Budu hlasovat pro zamítnutí, protože podle mého názoru nic jiného, pokud chci dodržet svůj slib senátora, ani nemohu. Slibuji, že budu zachovávat ústavu a zákony, a to bych nezachoval, kdybych toto schvaloval,“ oznámil už při rozpravě místopředseda senátního ústavně-právního výboru Michael Canov (STAN).

Stejný názor má také senátor Václav Láska (SEN 21). Nesouhlasím s novelou a budu hlasovat pro její odmítnutí,“ řekl na schůzi horní komory. Vadí mu zejména chatrnost zákona, který je podle něj nedostatečný.

Podle senátorky Adély Šípové (za Piráty) byla novela šitá narychlo horkou jehlou. „Proto jsem připravila několik pozměňovacích návrhů, které odstraňovaly největší problémy. Například povinnost automatické samoizolace při návratu ze zahraničí,“ řekla deníku FORUM 24 s tím, že se pokoušela vyjasnit spoustu nezodpovězených otázek.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

„Bohužel pochybnosti rozptýleny nebyly, mé návrhy nenašly podporu. Proto jsme po zamítnutí návrhu vyzvali vládu k přípravě koncepční novelizace zákona o bezpečnosti a krizového zákona, který bude připraven na krize různých druhů,“ dodala Šípová.

Předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) řekl, že senát vybírá ze dvou špatných řešení. Debata se týká podle něho důvěry ve stát, kterou někteří lidé ztratili, když už nevěří, že stát nepoužije všechny možné zákonné restrikce. Osobně se ale rozhodl, že vláda Petra Fialy (ODS) a také navrhovaná předloha od něho důvěru získají.

Současná vláda nemá tendenci šikanovat a jednotlivá mimořádná opatření, která se nabízejí eventuálně z pandemického zákona, tak musí být pořádně zdůvodněna, zastal se předlohy Lumír Kantor (za KDU-ČSL). Podle Jiřího Drahoše z klubu Starostů využívají nejtvrdší odpůrci zákona demagogii, když mluví o konci demokracie a nástupu totality. Já nevím, jestli si někdo skutečně myslí, že pan přítomný ministr, profesor Válek, zruší od března demokracii a nastolí diktaturu ministerstva zdravotnictví. Já rozhodně ne, poznamenal.

Ministr zdravotnictví před senátory prohlásil, že zhruba do poloviny března potřebuje zákonný rámec pro protikoronavirová opatření v domovech pro seniory a ve zdravotnických zařízeních, jinak by musel požádat kabinet o vyhlášení nouzového stavu. Přislíbil, že ohledně vydávání restrikcí bude zdrženlivý.

Novelu Válek chápe jako pojistku pro případné další vlny epidemie. Předpokládá, že v polovině března vláda navrhne sněmovně zrušení pandemické pohotovosti. Právě v době této pohotovosti může ministerstvo vydávat plošná protikoronavirová opatření podle pandemického zákona.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články