Senátoři podají ústavní žalobu kvůli vládní novele rodičovské

ČTK

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a ústavní soudce zpravodaj Jaromír Jirsa | FOTO: ČTK

Senátorovi Lumíru Kantorovi (KDU-ČSL) se podařilo nasbírat dostatek hlasů k podání ústavní stížnosti na nerovnoměrné navýšení rodičovského příspěvku, které je účinné od 1. ledna letošního roku.

Schválená vládní varianta totiž zahrnuje zvýšení příspěvku z 220 na 330 tisíc korun pouze rodinám s potomky do čtyř let věku, které splňují zákonné náležitosti a rodičovský příspěvek doposud nevyčerpaly. Skupina senátorů z klubů KDU-ČSL, ODS, STAN a SEN 21 se tak ohradila proti skutečnosti, že se novela netýká i 70 tisíc rodin, které by nárok měly, ale čerpaly příspěvek zrychleně.

Oproti opoziční plošné variantě snížil tento krok počet rodin přibližně o 20 procent. „Chceme využít naši legální možnost, jak odčinit nespravedlnost, která je v tom zákoně,“ řekl předseda senátorského klubu KDU-ČSL  nezávislý Petr Šilar.

Pavel Hofman

Nový předseda KDU-ČSL Marian Jurečka nabádá rodiče, kteří mají dítě do čtyř let věku, aby si požádali o navýšení příspěvku. Podle něj existuje velká šance, že by Ústavní soud mohl tomuto podání vyhovět.

Od zástupců ODS již dříve zaznělo, že tato vládní verze na zvýšení rodičovského balíčku je na hraně ústavnosti. Návrh má narušovat právní jistoty a princip retroaktivity. Přesto občanští demokraté hlasovali pro schválení návrhu zákona. „Stále je lepší pomoci 80 procentům rodin než nikomu. Ale samozřejmě bychom nejraději podpořili všechny,“ řekl během loňské rozpravy ke schvalování zákona Zbyněk Stanjura (ODS).

V praxi ale může nyní vést schválená varianta k paradoxním situacím, kdy vedle sebe žijí v jednom domě maminky, jejichž příjmy na rodičovské dovolené se mohou výrazně lišit.

Pavel Hofman

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner