Kontroverzní senátorce a stoupenkyni konspirační scény Zwyrtek Hamplové se stalo totéž co pověstnému pražskému zlodějíčkovi Ferdyši Pištorovi z divadelní hry Františka Langra. Došlo k jejímu obrácení. Ovšem zatímco ze zlodějíčka Ferdyše se stal řádný občan, Zwyrtek Hamplová odevzdá v druhém kole prezidentské volby svůj hlas majiteli hnutí ANO Andreji Babišovi, třebaže před lety horovala pro Petra Pavla.
Zápletka divadelní hry je jasná. Při pokusu o vloupání do vily bankéře Rosenštoka se Ferdyši Pištorovi podaří zachránit před uhořením dvě děti, rázem je vynášen jako příkladný hrdina a jeho život se obrátí zcela naruby. Bankéř Rosenštok jej zaměstná jako poslíčka v bance, neboť netuší, že Ferdyš ho chtěl původně okrást. Pištora se však do nové role vžije tak, že už nechce ani slyšet o jakémkoliv nepoctivém chování a své okolí začne tyranizovat povídáním o morálce.
Zwyrtek Hamplová netyranizuje povídáním o slušném chování a morálce, to by ostatně tak nějak nebylo kompatibilní s profilem jí vybraného kandidáta, Andreje Babiše. Zajímavé však je, jak a proč k tomuto obrácení v jejím případě došlo.
„Kdyby generál Petr Pavel kandidoval, volila bych ho za prezidenta. Měl by přirozený respekt, před nikým by se neklaněl a hájil barvy České republiky jako nikdo jiný. O tom jsem přesvědčena. Tedy za mne a od srdce – velké ano,“ odpověděla v dubnu 2019 na otázku Parlamentních listů, zda si Petr Pavel zaslouží státní vyznamenání.
Po čtyřech letech, tedy ve chvíli, kdy Petr Pavel opravdu na prezidenta kandiduje, přenáší své nadšení na druhého kandidáta. „Když se ze strany tábora PP začal pořádat hysterický až nenávistný hon na AB, zpozorněla jsem. A kladla si otázku – proč to dělají? Čeho se bojí? Proč na pódiu nastavují úsměvy, a pod pódiem rozdávají píšťalky a sabotují kampaň toho druhého? Proč ty urážky? To tu přece nikdy nebylo…“ ptala se sama sebe. Je zvláštní, že člověk, který je advokát, je schopen prohlásit, že „to tu nikdy nebylo“.
Selektivní výběr důkazů je snad jedním z největších „hříchů“, jakých se právník může dopustit. Nebo paní senátorka žije ve své bublině, kam nedolehly hlasy z náměstí, kde Andrej Babiš hovořil o svých odpůrcích jako o fašistech a nacistech, o lidech, kteří proti němu protestovali, jako o zaplacených. „To tu přece nikdy nebylo,“ spláchne to Zwyrtek Hamplová jednou větou, protože se to týká jejího oblíbence Babiše. A to zcela vynecháváme vystupování současného hradního pána.
Požádala Andreje Babiše o osobní schůzku a osobní rozhovor. Bylo to podle ní odvážné, ale „prubla to“. A pak už z ní vypadlo, proč bude Babiše volit. Ono se to ale podle jejích postojů dalo očekávat. Vždyť senátorka patří k odpůrcům české pomoci Ukrajině, neboť tuto pomoc vidí jako úmyslné prodlužování války vládami členských států EU, a také by jednala s válečným zločincem Putinem. A tak se s Babišem shoduje, že „na prvním místě vždy musí stát zájmy českých občanů a naší země. Tedy i mír,“ napsala Zwyrtek Hamplová, podle které je Andrej Babiš sázkou na jistotu. Sázkou na jistotu určitě, pokud by byl sázejícím Vladimir Putin.
A jako v úvodu zmiňovaný Ferdyš Pištora snaží se působit na své okolí. „Musím přiznat, že vědět v roce 2019 o generálu Pavlovi, co vím dnes, nikdy bych na jeho adresu nevyslovila slova, která jsem tehdy jako řadová občanka napsala. Byla jsem docela pyšná, že někdo to v NATO dotáhl tak daleko. Dnes vidím, že to bylo zřejmě celé úplně jinak. Hráli si s námi… a plánovali… Kdo to mohl tehdy tušit… Karty se poodkryly až teď. A možná ještě ne všechny. Aspoň to…“ prozrazuje, že ji její náchylnost ke konspiracím všeho druhu stále neopustila.