Co je také možné v Česku v roce 2020. V roce 1971 jste si vzali půjčku. Je jasné, že jste ji splatili, a pokud ne, že je věc desítky let promlčená, ale to úřadům nevadí. Prokažte, že jste ji splatili, jinak vám budeme blokovat nakládání s vaším milionovým majetkem. Sežeňte si potvrzení od již neexistujícího podniku nebo od zaniklé státní spořitelny, jejíž archivy skončily ve sběrných surovinách.
Je to naprosto děsivý příběh, který nám teď zprostředkovala Česká televize: „Jiří Jambor si v roce 1971 vzal zaměstnaneckou půjčku, jejíž podmínkou bylo, že v továrně, kde si ji bral, odpracuje deset let. To splnil a vyčerpal 18 400 tehdejších korun. „Skončil jsem až v roce 1989 a mám výstupní list, kde jsem nic nedlužil,“ popsal. Jenomže se ukázalo, že to nestačí. Katastrální úřad tvrdí, že senior neuhradil poslední splátku 1600 korun, a proto mu blokuje celý dům v hodnotě pěti milionů. S nemovitostí nemůže majitel nakládat – prodat ji nebo převést na členy rodiny. Právnička katastrálního úřadu uvedla již dříve, že úřad ‚nemá jinou zákonnou možnost‘. Doklad, že i poslední splátku uhradil, senior nesehnal. Není divu, když je továrna, kde kdysi pracoval, srovnaná se zemí a zanikla i státní spořitelna, která půjčku zprostředkovala. Její archivy jsou skartované. Dlouho ale nenalezl zastání ani u soudů.“
Teď je naděje, že by se prokletí mohlo konečně zlomit. Nejvyšší správní soud konstatoval, že přece muselo být zřejmé, že ten dluh dávno zanikl, nebo je minimálně od roku 1984 promlčen. Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu tak případ vrací zase zpět ke krajskému soudu. Katastrální úřad bude ale dům blokovat dál. „Katastrální úřad vyčká rozhodnutí krajského soudu a následně provede požadovaný výmaz poznámky,“ sdělila vedoucí právního odboru úřadu Barbora Bakešová.
Mohl by to být jeden z článků do čítanky, kde budou zachyceny absurdní příběhy byrokracie, které přijdou normální jen těm, kdo takové věci provádějí. Je koloritem doby, že v té samé chvíli premiér ve střetu zájmů může vesele ovlivňovat své miliardové podnikání a nějak se nepovedlo na něj zakleknout. To samé platí o řádění různých exekutorů a kontroly si mohly drtit podnikatele kvůli nějaké nevydané účtence. Kdepak, na lid musí být přísnost.
Vůbec by bylo potřeba, aby všichni všechno prokázali, nejlépe až někam do doby bitvy na Bílé hoře. Třeba se nakonec ukáže, že to všechno byl nesmysl, ale ten čas a nervy vám už nikdo nevrátí.