Ilustrační foto FOTO: commons.wikimedia.org/CC A 2.0/Sergej Norin
FOTO: commons.wikimedia.org/CC A 2.0/Sergej Norin
Rusko pokračuje v upevňování kontroly nad digitálním prostorem. V Murmanské oblasti byli občané 1. srpna oficiálně vyzváni, aby nahlašovali případy „neúcty ke státu“ na internetu. Tuto výzvu zveřejnil krizový štáb regionu na svém Telegramu s odvoláním na ministerstvo regionální bezpečnosti. Tresty dopadají i na kritiky armády. Vysokou pokutou za jednu větu byla potrestána i chudá důchodkyně.
Podle ministerstva je za problematický obsah považováno „urážení občanů, neúcta k společnosti a státu, výzvy k hromadným nepokojům a účast na nepovolených akcích“. Úřady vyzývají občany, aby takové „podezřelé materiály“ hlásili federálnímu cenzurnímu úřadu Roskomnadzor. Podněty lze zasílat přímo prostřednictvím oficiálních webových stránek úřadu.
Zároveň dochází ke zpřísnění technického dohledu. Už v prosinci 2024 server Vědomosti informoval o záměru Roskomnadzoru požadovat od operátorů datové informace umožňující identifikaci uživatelských zařízení. V červnu 2025 se pak objevily informace o chystaném rozšíření kontrolních pravomocí — poskytovatelé internetu budou nově povinni sdělovat, kudy přesně datový provoz prochází, jak je směrován a kdo má k těmto datům přístup.
Série opatření pokračovala 31. července, kdy kremelský vůdce Vladimir Putin podepsal zákon zavádějící pokuty za vyhledávání nebo přístup k extremistickým materiálům. Fyzickým osobám hrozí sankce od tří do pěti tisíc rublů (asi 800 až 1400 Kč) jen za samotné vyhledání materiálu uvedeném na oficiálním federálním seznamu. Další pokuty — až půl milionu rublů — pak hrozí za šíření reklam na nástroje obcházející cenzuru, jako jsou VPN služby.
Že tato opatření dopadají i na běžné občany, dokládá případ z Togliatti. Komsomolský okresní soud zde odsoudil neznámou důchodkyni za „diskreditaci armády“ k pokutě 30 tisíc rublů. Jak uvedl server Kasparov.ru, žena žijící z 15 500 rublů měsíčně a bez zaměstnání komentovala na síti VKontakte příspěvek vychvalující vojáky slovy: „Lidé, o čem to mluvíte? Smluvní vojáci nejsou bojovníci, ale nájemní vrazi. A vy jste spolupachatelé.“
U soudu důchodkyně vyjádřila lítost a tvrdila, že šlo o „hloupý komentář“, který již smazala. Přesto bude pokuta odečítána z jejího důchodu. Policie a Centrála pro boj s extremismem v Samaře podle zprávy webu Kasparov.ru zesílily monitoring protiválečných výroků na internetu.