Separatista Strelkov: Šojgu je překližkový maršál, budeme se topit v bahně

Igor Strelkov (Dom kobb / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Igor Strelkov | FOTO: Dom kobb / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Ruská armáda pravděpodobně na Ukrajině zopakuje potupnou porážku ze sovětsko-finské války v letech 1939-1940. Situace skupin ruských vojsk se stane kritickou již za měsíc. Důstojník ruské FSB a proruský vojenský velitel z Donbasu Igor Strelkov (Girkin), podezřelý jako pachatel sestřelení civilního případu malajsijského boeingu na Ukrajinou, to otevřeně řekl v rozhovoru s ruským propagandistou Maximem Kalašnikovem.

Nejtěžší situace bude podle Girkina se skupinami Ozbrojených sil RF, které Kreml vrhl do sebevražedných misí s cílem obsadit Kyjev a Černihiv. Cituje ho web dialog.ua.

„Ať jsem zrádce vlasti a vlastizrádce, ale řeknu pravdu… Naše uskupení, které operuje na pravém břehu Dněpru v oblasti Gostomel – Bucha – Irpen, se utápí v městské zástavbě, utápí se v lesnaté bažinaté oblasti. Až tento zalesněný bažinatý terén za měsíc roztaje, bude se tady útočit zpoza každého keře… Naše jednotky tam budou muset zkrátit frontovou linii, stáhnout jednotky… Totéž platí pro Černihiv,“ řekl Strelkov.

Eric Drooker

Upřesnil, že úplné stažení ruských vojsk od ukrajinského hlavního města by bylo „ostudou“ a důkazem porážky Ruska.

Podle Strelkova Rusko celkově opakuje neúspěšnou taktiku sovětsko-finské války. „Od Černihiva po Sumy není žádné kontrolované území. Podél silnic a silničních křižovatek vedoucích do Kyjeva jsou úzké podlouhlé ‚apendixy‘. Mezi těmito ‚apendixy‘ není území kontrolováno! Ani Sumy, ani Černihiv nejsou blokovány vojsky… V této situaci, s nástupem brzké ‚zelené vlny‘, vzhledem k tomu, že Ukrajina masivně buduje živou sílu, budou tyto ‚apendixy‘ natolik zranitelné, že se může opakovat situace s finskou kampaní. Kdysi se naše jednotky vrhly na rozdělení Finska na dvě poloviny, ale v důsledku toho mnohem menší finské jednotky jednoduše rozsekaly na kusy a zničily je,“ vzpomínal ruský diverzant.

Strelkov  označil ruského ministra obrany Sergeje Šojgu za „překližkového maršála“ a přiznal, že Ruská federace nemá žádné síly, které by se mohly zmocnit Ukrajiny. Pobouřilo ho prohlášení ruského ministerstva obrany o údajném úspěšném ukončení první fáze války.

(Týdeník FORUM)

„Samozřejmě, že on (Šojgu) neřekne, že se posral, to nikdy neřekne… V každém případě se odtamtud budeme muset stáhnout,“ řekl Strelov. Naznačil, že Ruská federace nyní stáhla své jednotky z Kyjeva a Černihova, aby je přesunula na Donbas. Podle něj však bude Ruská federace pravděpodobně poražena i tam. „Upřímně řečeno, pochybuji, že po promeškání ‚zlatého měsíce‘, prvního měsíce, budou naše jednotky schopny obklíčit a zničit nepřátelské uskupení v Doněcku. Pozoruji, že ukrajinské velení jedná z vojenského hlediska mnohem adekvátněji než ruské,“ prohlásil.

Již dříve Strelkov přiznal, že vojenská invaze na Ukrajinu byla chybou. Řekl, že Ruská federace se ocitla v pasti vleklé války, ze které nevzejde jako vítěz.

Igor Ivanovič Strelkov

Igor Ivanovič Strelkov (vlastním jménem Igor Vsevolodovič Girkin; narozený 17. prosince 1970, vojenský a politický činitel, publicista a spisovatel. Člen ruské Federální bezpečnostní služby (1996-2013). Vedoucí veřejného hnutí Novorossija od roku 2014. Je vojenským důstojníkem ve výslužbě.

()

Všeobecně známý je jako aktivní účastník ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny a vojenský a politický představitel samozvané Doněcké lidové republiky (DNR). Několik měsíců vedl povstalce během bojů ve městě Slovjansk a později vedl jednotky lidové domobrany v Doněcku. Od 12. května do 14. srpna 2014 byl velitelem ozbrojených sil Doněcké lidové republiky a od 16. května do 14. srpna ministrem obrany samozvané DNR, od 6. července se prohlásil za vojenského velitele Doněcka. Podle jeho vlastního hodnocení sehrálo jeho jednání rozhodující roli při eskalaci událostí v Donbasu do ozbrojeného konfliktu. Po rezignaci na post ministra obrany opustil území Donbasu. Od své rezignace se zapojil do veřejných aktivit a často se kriticky vyjadřoval k vedení DNR a LNR i k politice Ruska vůči Ukrajině.

Je jedním ze čtyř obžalovaných v procesu, který začal 9. března 2020 v Amsterdamu v případu malajsijského boeingu Amsterdam-Kuala Lumpur, který byl 17. července 2014 sestřelen raketou Buk ve východní části Doněcké oblasti.

Zastává monarchistické názory a ideologii bílého hnutí. Ukrajinské úřady a řada organizací na ochranu lidských práv ho obvinily z válečných zločinů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]