Separatisté nutí Ukrajince na Donbasu bojovat za Rusko. Loví nás jako toulavé kočky, popsal jeden z nich

Separatisté v Doněcku (Profimedia)

Separatisté v Doněcku | FOTO: Profimedia

Velké lidské ztráty na ruské straně jsou viditelným důsledkem války na Ukrajině. Putinova armáda a její přívrženci z řad separatistů tak musí verbovat nové bojovníky, kde se dá. Podle svědectví z Donbasu jsou častokrát nucené odvody nejen doprovázeny násilím, ale týkají se i mužů s ukrajinským pasem. Ti mají posléze použít zbraň proti svým spoluobčanům.

Odvody, které probíhaly již před ruskou invazí na Ukrajinu, se podle informací deníku The Guardian od června opět zintenzivnily. Separatistům na Donbasu pomáhají v „lovu“ nových bojovníků i čečenští bojovníci, známí především svou krutostí a agresivitou. 

Násilný odvod prezentuje i video, které se objevilo na telegramu, ale později bylo zablokováno. V něm je vidět, jak se žena z Makejevky, města nedaleko Doněcku, snaží zabránit úředníkům z válečného komisariátu, aby jejího manžela násilím vtáhli do přistavené dodávky a odvezli.

Podle Oleksandry Matvijčukové, bojovnice za lidská práva z Centra pro občanské svobody na Ukrajině, úředníci sice po hlasitých dohadech a strkanicích z místa odešli, muž však dostal příkaz, aby se do dvou hodin dostavil na obvodní oddělení. 

„Nucené odvody do armády takzvané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky začaly ještě před plnohodnotnou válkou,“ říká Matvijčuková. „Ale od 24. února jsme viděli, jak muže zastavují na ulici, berou jim pasy a násilím je posílají do armády. Po únoru jsme začali dostávat zprávy s prosbou o pomoc,“ dodává.

(Týdeník FORUM)

V jednom z dopisů, které obdržela, popisuje muž, který se skrýval před nuceným odvodem, co se na Donbase děje. „Jak můžu Rusko pohnat k zodpovědnosti u soudu? Je to porušení mých práv. Od února nemůžu vyjít na ulici, protože v mém městě jsou hlídková auta, která bez výjimky hledají muže. Loví nás jako toulavé kočky. Čečenci jim pomáhají hledat muže z jejich seznamu,“ popisuje zoufalý muž.

„Zdá se, že kolem 23. června začali znovu hledat. Stavěli kontrolní stanoviště na výjezdech z měst a válečný komisariát vydával oznámení lidem z vyhrazených povolání. Dostávali je například zaměstnanci továren,“ sdělila Matvijčuková. „Zabývali jsme se tím již před začátkem války a zjistili jsme, že může být až 500 000 mužů, u nichž bude snaha je odvést, aby bojovali za ruskou stranu,“ dodává.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]