Seriál na motivy Tolkienových knih: Jak vypadá prsten za miliardu

(Amazon Prime)

FOTO: Amazon Prime

Pán prstenů: Prsteny moci, se­riál na motivy oblíbených knih J. R. R. Tolkiena, navazuje esteticky na filmovou trilogii Petera Jacksona, ovšem odehrává se o tisíc let dřív, za Druhého věku Středozemě. Ocitáme se v epické krajině Valinoru, mytické zemi Valar, kde se neumírá. Malá elfka Galadriel pouští papírovou loďku do zurčivé horské bystřiny. Není to ale ledasjaká loďka, postupně se rozkládá a mění tvar. Ale nebyli by to kluci, kdyby po loďce nezačali házet kameny. Následuje bitva se zlým Morgothem ve Středozemi a uměním filmového střihu je z Galadriel (Morfydd Clark) mladá dáma, která velí severním vojskům a v pustinách světa pátrá po stopách Morgothova služebníka Saurona.

Pak tu máme hobití dívku z rodu Chluponohů Nori (Markella Kavenagh), která ráda objevuje kraj za humny. To ji brzy staví do prekérní situace vůči spíše ustrašeným a konzervativním soukmenovcům.

Pak jsou tu nenasytní skřeti. Kutají podzemní štoly na hranici elfského a člověčího panství, kde na pořádek dohlíží snědý elf Arondir (Ismael Cruz Córdova) zamilovaný do člověčí ženy. Nezastupitelnou roli v sérii hrají též trpaslíci, jejichž podzemní království Khazad-Dûm vypadá ve Druhém věku poněkud vznešeněji, než jak je známe z filmového Pána prstenů od Petera Jacksona.

Nastavení množství postav a představení odlišných prostředí zabírá tvůrcům celý první díl osmidílné řady. Jakmile se ale nitky spletitého vyprávění dají do pohybu, čeká publikum takřka marvelovská jízda. Dynamika vyprávění nicméně není vyrovnaná, občas až příliš přesně víte, co bude následovat, a saháte poměrně dychtivě po tlačítku zrychlení. Autory série jsou scenáristé Patrick McKay a John D. Payne, kteří mají za sebou filmovou sci-fi Star Trek: Do neznáma (2016), mezi režiséry zaujme seriálová matadorka Charlotte Brändström (Zaklínač, Muž z Vysokého zámku, Cizinka), již doplňuje J. A. Bayona, který před mnoha lety natáčel pozoruhodné thrillery Sirotčinec (2007) či Nic nás nerozdělí (2012) a také Wayne Yip.

Pán prstenů: Prsteny moci je nejnovější zbraní streamovaného kanálu Amazon Prime Video. Stanice koupila práva na seriálovou adaptaci od Tolkienových dědiců za ohromujících 250 milionů dolarů. Celkový rozpočet by pak měl přesáhnout miliardu dolarů…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články