Server Demagog.cz: Vláda splnila zhruba polovinu slibů

Zleva exministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka a místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (ČTK)

Zleva exministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka a místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek | FOTO: ČTK

Internetový server Demagog.cz hodnotí pravdivost výroků politiků. Tentokrát se zaměřil na to, jak se vládě během čtyř let dařilo plnit to, co slíbila. V rozhovoru pro Seznam Zprávy o tom promluvil šéf projektu Demagog.cz Jan Tvrdoň. Při svém zkoumání se Tvrdoňův dvacetičlenný tým zabýval vládním prohlášením vlády a koaliční smlouvou. Analýza trvala zhruba tři týdny.

„Nezajímalo nás, jestli ten slib vnesli do koalice sociální demokraté, hnutí ANO či lidovci. Dívali jsme se na to jako na jejich společný projekt,” řekl pro Seznam Zprávy Jan Tvrdoň. Slibů bylo podle něj 156. Vláda podle výzkumu splnila zhruba 50 % toho, co si předsevzala, 40 % slibů nesplnila a 10 % splnila částečně.

Mezi splněné sliby vlády patří například zvýšení minimální mzdy na 40 % hrubé mzdy, valorizace důchodů a to, že nebyly znovuzavedeny poplatky ve zdravotnictví. Mezi splněný slib patří také zavedení EET. „Z tohohle pohledu mě tedy ještě baví, že hnutí ANO nemělo EET vůbec ve volebním programu. V programovém prohlášení se ale EET objevilo a vláda ho splnila,“ uvedl Jan Tvrdoň pro Seznam Zprávy.

Naopak podle Jana Tvrdoně kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nesplnil sliby, které se týkaly ústavy. Vláda například jasně nestanovila pravomoci prezidenta po zavedení přímé volby. To se premiéru Sobotkovi vymstilo, když chtěl z vlády odvolat ministra financí Andreje Babiše (ANO) nebo když se prezident zdráhal přijmout demisi ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD). Dalším nesplněným slibem byl zákon o obecném referendu.

„Zákon o obecném referendu byl předložen do sněmovny, na první čtení dorazil dokonce prezident Zeman a vládu podpořil. A od té doby se nestalo nic. Zákon už víc než rok leží ve sněmovně a nic se neděje. Respektive, pravidelně vystoupí poslanec Okamura s tím, že chce zařadit do programu vládní návrh a vláda hlasuje proti tomu. Což je trochu bizarní,“ prohlásil Tvrdoň pro Seznam Zprávy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]