NÁZOR / V reakci na vraždění na Filozofické fakultě UK došlo 22. prosince 2023 k události, která posunula Parlamentní listy mezi skoro veřejnoprávní média. Článek publikovaný na serveru Naše Praha totiž dosáhl takového mediálního dna, že se i sebevětší slint na Parlistech jeví jako poctivá novinařina. Tak nechutné mediální parazitování na tragédii a neomluvitelná, navíc vyfantazírovaná stigmatizace duševní choroby nebyla dlouhá léta v českých médiích vidět.
Většina médií referovala o tragédii na FF UK decentně, novináři si uvědomovali, že psát o tak šíleném neštěstí se musí velmi jemně. A když zjevně omylem někomu „utekly“ fotky trochu přes čáru, redakce je brzy stahovaly, a šéfredaktoři se za chvilkové pochybení omlouvali. Jako mohutný strom se zahnívající kůrou se mezi články o tragédii tyčí text pana Jana Čížka ze serveru Naše Praha. Je nepřijatelný hned v několika bodech.
Stigmatizace duševně nemocných
Už perex článku je pro kohokoliv, kdo se trochu orientuje v etice médií, zcela nepřijatelný. Je totiž lživý a nesmyslný. Čtu v něm: „Masový střelec, který zavraždil na Univerzitě Karlově nejméně 15 lidí, trpěl pravděpodobně bipolární duševní poruchou. Onemocnění je velmi rozšířené mezi mladými lidmi na pražských univerzitách, incident se tedy může opakovat.“
Jako graduovaný psycholog mohu prohlásit, že je to úplná blbost. Čížek však pokračuje: „Podle informací Naše Praha je mladých studentů na pražských vysokých školách s bipolární poruchou plno.“
V tuto chvíli nezbývá než zapátrat, z čeho ty nesmysly splácal – ale není to těžké. „Podle analýzy organizace Nevypusť duši, která čerpala například i z dat Světové zdravotnické organizace (WHO), téměř polovina vysokoškoláků školu ani nedokončí. Organizace zpracovala více analýz, jedna z nich říká, že až čtyřicet procent vysokoškoláků se setká se syndromem vyhoření,“ psal v březnu letošního roku iDnes.
A panu Čížkovi se to asi pomotalo. Jeho nástup proti duševně nemocným však znamená další stigmatizaci osob s psychickou poruchou, jejich další vyčleňování ze společnosti. Zchladit si žáhu na prakticky bezbranných psychiatrických pacientech plácáním nesmyslů, které pan Čížek předvedl, je nejčistší hnus.
Inspirace dalším vrahům
V článku na Naše Praha najdeme fotky vraha hned dvě. Jedna je screenshot z facebooku FF UK, na starší fotce je zachyceno, jak (pozdější) vrah přebírá nějakou studentskou cenu. Naše Praha na ní ani nepřidala černou pásku přes oči. Druhá fotka – fotka, která může psychopatům zaimponovat a působit na ně jako vzor – zachycuje vraha při palbě do lidí na ochozu FF UK. Hospodářské noviny pak ve stejný den, jako vyšel Čížkův článek, publikují: „Zveřejňování profilů masových vrahů a podrobné popisování jejich činů může podle odborníků vést k dalším masovým vraždám. Podobně smýšlející lidé se totiž těmito osobami a činy mohou inspirovat. Například studie vědců z Arizonské státní univerzity publikovaná v roce 2015 upozorňuje, že po hromadných střelbách je zvýšená možnost, že v následujících 13 dnech dojde k další takové události.“
I pokud pan Čížek patří k lidem, kteří čerpají informace pouze ze sociálních sítí, tak se k němu informace, že přidělávání pochybné slávy vrahům inspiruje další vrahy, asi dostala. Z dob pandemie širší veřejnosti známý profesor Zdeněk Hel, nyní již sledovaný influencer, píše na svém facebookovém profilu: „Zveřejňování profilů masových vrahů a podrobné popisování jejich činů může podle odborníků vést k dalším masovým vraždám. Podobně smýšlející lidé se totiž těmito osobami a činy inspirují. Říká se tomu také efekt mediální nákazy. Dochází k němu u medializovaných sebevražd, teroristických útoků i masových střeleb. Podle jiných odborníků je za tím tendence lidí napodobovat chování, které přitahuje hodně pozornosti“.
Profesor Hel v příspěvku na facebooku také uvádí pro svá tvrzení řadu vědeckých zdrojů. Panu Čížkovi je to zjevně úplně jedno.
Vyfantazírovaná porucha osobnosti
„Bipolární porucha osobnosti kosí mileniály, 50 % nemocných se pokusí o sebevraždu. Celkem je v ČR zasaženo touto chorobou 5 % obyvatelstva. Nejvíce je rozšířena mezi mladou generací Kozákova věku, tedy mileniálů.“
Nic jako „bipolární porucha osobnosti“ neexistuje. Existuje bipolární porucha, které se dříve nazývala „maniodepresivní psychóza.“ Nemocní trpící touto nemocí nevraždí nikoho jiného než sebe sama. Mají totiž, nejsou-li léčeni, nesnesitelné deprese. Pan autor asi někde slyšel o této poruše, a někde jinde slyšel o „anetické poruše osobnosti“. A nějak se mu to pomotalo. Lidé postižení anetickou poruchou osobnosti jsou de facto stejná populace jako část osazenstva věznic. Jde o lidi, kteří nejsou schopni empatie, kterým je úplně jedno utrpení druhého.
Anetická porucha osobnosti ani v nejmenším nevyviňuje ze spáchání trestného činu, jak je tomu například u schizofrenie. To, že je někdo grázl, nezbavuje zodpovědnosti za zločiny. Anetická porucha osobnosti neomlouvá, a trpěl-li jí vrah z FF UK skutečně, nejen v představách pana Čížka, je to pro posuzování skutku i pachatele úplně jedno.
Falešný zdroj? Nevadí!
V článku mimo jiných slintů čteme: „Na Telegramovém deníku podrobně Kozák popisuje svoje depresivní psychické stavy a plánuje sebevraždu. Deník si psal v ruštině. Oznamuje, že to veřejnost bude bolet. Například 17. prosince si zapsal do svého deníku: Nenávidím svět a chci po sobě zanechat co nejvíce bolesti.“ Tento telegramový účet bezprostředně po vraždění zmínil i policejní prezident. Další šetření však ukázalo, že byl editován v době po smrti vraha z FF UK, a pak byl dokonce změněn na účet privátní, veřejnosti nepřístupný. Tato skutečnost proběhla všemi médii, několikrát, ale pan Čížek nebyl schopen svůj text updatovat. Nebo mu to, že v něm píše nesmysly, je jedno – nevím, nemám tu čest toho gentlemana znát osobně.
Média podle SPD
Celý text v Naše Praha je extrémně podivný, na netu se však dá vysvětlení, proč vypadá, jak vypadá, dohledat. Na svém facebookovém profilu se Čížek projevuje zajímavě – například sdílí video, jak ukrajinská armáda odchytává brance, kteří nechtějí na frontu, i když je jejich země pod palbou, a dopisuje: „Bojovat za cizí zájmy nikdo nechce. Ukrajincům fandím, ať už se na mafiána Sorose a jeho poskoka Zelenského vykašlou a mají klid.“
Je to poučné, ale vysvětlení je potřeba hledat ještě dále. Více nalezneme na jeho osobním webu, článek z roku 2021: „Okamurovi vymyslel šlágr kampaně, teď stojí nesmlouvavý ranař po jeho boku. Bývalý majitel nakladatelství Jan Čížek je nováčkem na kandidátce SPD.“
A Wikipedie o něm říká: „Je členem hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. V komunálních volbách v roce 2018 neúspěšně kandidoval v Praze jako trojka za jeho hnutí. Před senátními volbami v roce 2016 zajišťoval v Praze 10 tisk a distribuci novin Na vlastní oči, které nepravdivě informovaly o senátorce Renatě Chmelové a dalších politicích na Praze 10. Podle tvrzení Aktuálně.cz se sám chlubí kontakty na pražské kmotry. Rovněž v roce 2017 zajišťoval tisk a distribuci předvolebních novin pro SPD.“ Fanoušci a podporovatelé SPD – jak ostatně už dříve ukázal důchodce–terorista, co tak fandil protiimigračním iniciativám SPD, až z toho vykolejil vlak – holt mívají specifické vidění světa.