Server Politico řeší Babiše. V audioverzi článku o něm hovoří jako o Bejbisovi

Premiér Andrej Babiš. (ČTK)

Premiér Andrej Babiš. | FOTO: ČTK

Masivním střetem zájmů českého premiéra se zaobíral významný server Politico. Server přibližuje, jak se může potvrzený střet zájmů českého premiéra projevit, a zmiňuje doporučení české pobočky protikorupční organizace Transparency International, kam všude by se měla Evropská komise ještě podívat, aby pravidla platila pro všechny stejně. Drobnou útěchou za tuto nejnovější ostudu, kterou Babiš České republice nachystal, je audioverze článku, kde ženský hlas při strojovém čtení textu o Babišovi setrvale hovoří jako o „Bejbisovi“.  

Téma článku na vlivném bruselském serveru Politico.eu je nicméně vážné. Autoři v něm připomínají holou skutečnost, že České republice vládne miliardář, u nějž Evropská komise v listopadu oficiálně potvrdila střet zájmů. „Babiš stále kontroluje zemědělský holding Agrofert, který založil, a to navzdory tomu, že jej vložil do svěřenských fondů. To znamená, že miliony eur dotací, které Babiš z pozice své veřejné funkce přidělil Agrofertu, představovalo porušení českého i evropských zákonů o střetu zájmů,“ konstatuje Politico.

Uvedený server se v této souvislosti obrátil na českou pobočku protikorupční organizace Transparency International, aby i s pomocí jejích informací přiblížil, kam se v Česku ztrácejí peníze z fondů Evropské unie. Politico cituje vedoucího analytika české Transparency International Milana Eibla, který vysvětluje, že Babiše po předchozím auditu čeká možná ještě větší „rána“ v souvislosti s nadcházející prověrkou čerpání peněz v rámci zemědělských dotací.

Jak Eibl následně také potvrdil, zájem zahraničních médií o Andreje Babiše roste s mírou kontroverzí kolem jeho kroků a dalšího vyšetřování střetu zájmů. „Z mezinárodního pokrytí jeho střetu zájmů je patrné, že se kauze připisuje značná závažnost, protože se významná zahraniční média napříč světem snaží celou věc dlouhodobě monitorovat,“ odpověděl Eibl na dotaz deníku FORUM 24 ohledně pozornosti, kterou Babiš svým svérázným nakládáním s penězi evropských daňových poplatníků ve světě vzbuzuje. Tomu pak podle citovaného analytika odpovídal i aktuální článek, kdy se Politico ozvalo samo se žádostí o komentář k současné situaci.

Screenshot Politico.eu

Takto si Transparency International v reakci na pondělní článek serveru Politico a v narážce na jeho strojovou audio verzi střílela z Babiše na facebooku

 

V poměrně rozsáhlém článku server poukazuje na již chystaný druhý audit, v němž podle Transparency International půjde Agrofertu a Babišovi o mnohem víc peněz než v tom předchozím. Politico připomíná, že zatímco první audit řešil tzv. strukturální fondy EU a dotace na inovace (zmiňuje nechvalně proslulou toastovou linku, u níž jedna z firem Agrofertu inovativnost jen předstírala), ten druhý se zabývá výrazně větším balíkem dotačních peněz pro Agrofert, a sice 48 miliony eur z EU ročně. „Podle mě je toto klíčové místo, na které by se (Evropská komise) měla zaměřit, protože přímé dotace míří do samého srdce Agrofertu,“ doporučuje analytik Milan Eibl s tím, že jakmile EU zastaví přímé dotace, „bude Babiš nejvíce zasažený a bude s tím muset začít něco dělat“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]