Sesadit Babiše. Polovina Čechů podporuje hlasování o nedůvěře, opozice chystá další postup, Hamáček se bojí

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) dále trvá na hlasování o vyslovení důvěry vládě Andreje Babiše. V souvislosti s chaotickým zvládáním epidemie, spornými kroky ohledně kauzy Vrbětice a nově i stanoviskem Evropské komise, která definitivně potvrdila premiérův střet zájmů, jsou podle zástupců opozičních stran na místě debaty o dalším postupu. Případné vyslovení nedůvěry ale dráždí vicepremiéra Jana Hamáčka.

Vláda hnutí ANO a ČSSD nemá u opozice důvěru. V médiích se k tomuto postoji strany dlouhodobě hlásí a koalice SPOLU ho nedávno stvrdila společným prohlášení, při kterém šéfa kabinetu Babiše vyzvala, aby sněmovnu požádal o vyslovení důvěry. Čas měl do pátku, na tento termín ale premiér nijak nereagoval, pouze nadnesl, že chce dovládnout do konce období. Opozice tak probere další postup, představí ho v úterý.

Podle opozice je Babišův argument o destabilizaci českého státu lichý. „Nemění se nic na tom, co nás vedlo k té výzvě. Vidíme celou řadu kroků, ať už ve vztahu k řešení epidemiologické situace nebo nevysvětlené kroky v té současné zahraničně-politické kauze Vrbětice,“ sdělil pro Český rozhlas poslanec Martin Kupka (ODS).

FORUM 24 (archiv)

Vicepremiér Jan Hamáček sice odsoudil Babišův střet zájmů, sám s tím však nechce nic dělat – a to i přesto, že je členem stejné vlády jako problémový premiér. S vyslovením nedůvěry nesouhlasí.

„Pokud byly nějaké dotace vyplaceny neoprávněně, měly by být vráceny, aby to neplatil daňový poplatník. Jinak je to záležitost pana premiéra. ČSSD nebude vyvolávat další nestabilitu. Po posledním týdnu mě při představě, že tu situaci řeší úřednická vláda nebo Piráti, jímá hrůza,“ poznamenal na Twitteru s odkazem na variantu dalšího postupu navrhovanou Pirátskou stranou, která chce vyvolat předčasné volby rozpuštěním sněmovny. Pro tuto variantu by však potřebovali 120 hlasů.

Hamáček ovšem nesouhlasí ani s vyslovením nedůvěry, která by podle něj mohla znamenat nástup úřednické vlády prezidenta Miloše Zemana. Tohoto scénáře se ale nebojí předseda ODS Petr Fiala.

„Argument, že v případě vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše převezme moc Miloš Zeman, je mimo realitu. Prezident už tuto moc má, současná vláda je mnohem více jeho než Andreje Babiše,“ uvedl. „Nelze oddělit premiéra Babiše od Babiše – příjemce miliardových veřejných dotací. Věřím, že tato éra končí a definitivní tečku za ní udělají voliči. Čím kratší dobu bude Andrej Babiš u moci, tím lépe,“ dodal Fiala k aktuálnímu tématu.

Podle průzkumu agentury Median, který si nechal vypracovat Český rozhlas, je necelá polovina občanů České republiky pro to, aby premiér sněmovnu požádal o důvěru. Z hlediska počtu hlasů jde o výhodnější variantu – k vyslovení nedůvěry je totiž potřeba nadpoloviční většina poslanců sněmovny, tedy 101 hlasů.

Klíčové stanovisko ke střetu zájmů českého premiéra vydala Evropská komise v pátek večer. Podle dokumentu Babiš ovládá svěřenské fondy, do kterých vložil svůj majetek. Česko by tak mělo vrátit dotace, které holding Agrofert neoprávněně získal z Evropského fondu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]