Sešlost obdivovatelů Kremlu připomínala kabaret. Jedna bizarní figurka střídala druhou

Alena Spálenská/FORUM 24

Oslava ruské úžasnosti. Kněz hřímal o USA v plamenech pekelných a rozdávala se ruská zmrzlina. | FOTO: Alena Spálenská/FORUM 24

Kdo by se snad v sobotním podvečeru před branou velvyslanectví Ruské federace v Praze ocitl náhodou, mohl lehce nabýt dojmu, že se tam odehrává nějaká povedená taškařice, možná na motivy z Mrazíka. Vystoupení, kde roztodivné figurky vykládají do mikrofonu všelijaké nesmysly, aby byla větší legrace. Jenomže chyba lávky. Setkání se zábavným názvem „Co dobrého pro ČR a pro svět přineslo Rusko“ bylo míněno zcela vážně.

Svolavatel této bizarní akce, Aleš Kejval, který na svém facebookovém profilu hlásá smrtelně vážně např. takové odpudivé nehoráznosti, jako že Milada Horáková byla bachařkou v Terezíně, zahájil docela těžkým kalibrem. Při klopotném čtení z papíru došel k tomu, že Česká republika koná mnoho nežádoucích kroků proti Rusku, což prý donedávna měli na svědomí jen jacísi bezvýznamní populisté. A kdo jim to nařizuje? položil řečnickou otázku, na niž si hned sám odpověděl: No kdo jiný než Brusel. Že nás to taky mohlo napadnout.

Teď už je to ale horší, zdůraznil, protože se přidal, ó, hrůzo, sám pan předseda vlády. „Korunu tomu všemu nasadil pan premiér Babiš,“ neslo se náměstím, „když podepsal vyhoštění našich konzulů… ruských konzulů z našeho státu.“ Mínil tím dva ruské diplomaty (čti špiony), kteří byli zcela po právu vyhoštěni v souvislosti s tzv. kauzou ricin, kvůli níž museli tři čeští komunální politici, Zdeněk Hřib (Piráti), Ondřej Kolář (TOP 09) a Pavel Novotný (ODS) dostat policejní ochranu. Že pan Kejval netuší, kdo je to konzul a že každý pracovník ambasády konzulem opravdu není, nebylo tak zábavné jako to přeřeknutí – našich. Vždyť se nemusel vůbec opravovat. Je přece úplně jasné, kdo ke komu patří.

Pavel Hofman

Ve správném kabaretu ale musí být i nějaké občerstvení. A tak dívenka v ruském kroji, která jako by vypadla z pohádky o Mrazíkovi, nabízela všem – aby to bylo stylové – ruskou zmrzlinu. Nezletilá „Nastěnka“ (prozradila, že je jí teprve šestnáct) se akce prý účastní proto, že má naše i ruské občanství. Vzhledem k tomu, že se dostavilo jen asi dvacet příznivců ruského režimu, jí nejspíš dost zmrzliny zbylo.

Po svolavateli se mikrofonu chopil další účinkující v kabaretu, okamurovec Robert Vašíček, proslulý nejen svými proruskými extempore, ale třeba i nápadem umístit Koněvovu sochu na území Prahy 11, kde je zastupitelem. A zahájil rovnou prohlášením, že „se dostavila Novotného Schutzstaffel“. Tím myslel starostu Řeporyjí Pavla Novotného, který budí v českých putinovcích temné vášně zejména kvůli vybudování pomníku vlasovcům, a skupinku občanských aktivistů, která k jeho nelibosti přišla připomenout, co všechno Rusko (a jeho dějinná fáze SSSR) naší republice i světu přineslo. Nápisy na plakátcích a transparentech zmiňovaly například úmyslně vyvolaný hladomor na Ukrajině, krvavé potlačení maďarského povstání, gulagy, okupaci naší země v srpnu 1968, anexi Krymu, vraždění novičokem… a další a další „skvělé dary“ Ruska. A protože si pan zastupitel Vašíček nebyl jistý, jestli to jeho spřízněnci pochopili, ještě jim polopatě dovysvětlil: „To je SS.“ Veselá estráda, není-liž pravda, když městští zastupitelé označují občany veřejně za esesáky…

Dále pan Vašíček objasnil, že v Rusku je to skvělé, že je tam demokracie, že tam zatočili s oligarchy a všechno bezchybně zvládli. Neopomněl ani názorně předvést přímo čítankový příklad manipulace, kdy do nastavených mobilů proruských médií několikrát hlasitě zopakoval, že přítomní aktivisté jsou za to placeni, a ještě víckrát a hlasitěji s pečlivou dikcí vyslovil, že jsou opilí. (Nic tomu nenasvědčovalo, ale v paměti to samozřejmě utkví.)

Nicola Zörkler

A hned poté jako bychom od Mrazíka přeskočili k české filmové klasice. Slova se ujal (prý) pravoslavný (prý) kněz Libor Halík v rozevláté klerice a s velikým křížem na krku, který brilantně vystřihl něco mezi fanatickým poustevníkem otcem Školastykem z pohádky Hrátky s čertem, potrhlým farářem z komedií Slunce, seno a Kladivem na čarodějnice. Přítomní se dověděli, že Amerika je homosexuální země a je tam Sodoma a Gomora, které shořely, takže budou hořet i USA. Zatímco v Rusku je všechno v pořádku, takové nešvary jako nějaký ten transgender nebo pedofilie jim tam nesmějí, a vedou to tam správně po křesťansku. Nějak není divu, že se od něho pravoslavná církevní obec v Brně už před lety distancovala. Ovšem primas český arcibiskup Duka je s ním na jedné lodi. Alespoň co se týče podpory brněnských holohlavců ze spolku nazvaného (sic!) „Slušní lidé“, kteří stejně jako Duka a pop Libor Halík vášnivě v jenom šiku protestují proti kontroverzní divadelní hře čili proti svobodě umění.

V žádné správné frašce ani kabaretu ovšem nesmí chybět postavička komického pána se slamákem. Této role se mistrovsky zhostil Vladimír Franta, zaměstnanec české redakce ruského státního dezinformačního média Sputnik. Rozčiloval se nad přítomností odpůrců a dokola dokolečka opakoval: Máte to povolené? Máte to povolené? … Nejspíš k němu ještě nedolehla informace, že časy, které se mu asi líbily, už minuly a veřejné akce se už dávno pouze ohlašují. To tak nějak v demokracii stačí.

Pochvalu si ale řečníci zaslouží za pěkné a důsledné správné pojmenovávání místa, kde se kabaret konal: náměstí Borise Němcova. Ano, toho Borise Němcova, Putinova rivala a kritika, opozičního politika, který byl jedním z mnoha desítek režimu nepohodlných lidí zavražděných v Rusku.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner