Šest herců, do kterých byste nikdy neřekli, že se objevili v hororech

Ilustrační obrázek ()

Kdybychom měli vyjmenovat všechny herce, kteří se kdy objevili v hororech, byli bychom tu pěkně dlouho. Jedná se o populární žánr a je zcela běžné, že herci začnou svoji kariéru v nějakém nízkorozpočtovém slasheru nebo debutují v hororovém blockbusteru jako třeba Johnny Depp v Noční můře v Elm Street. Ale na každého slavného herce, který má na své pažbě hororový zářez, připadají další, kteří většinou upadnou v zapomnění. Kdo z vás si vybaví například herečku z Přátel ve snímku o malém irském démonovi nebo Stringer Bella, kterému dělá vrásky maturitní ples? Podíváme se teď společně na několik herců, kteří se objevili v hororech, ale pravděpodobně jste to ani nezaregistrovali.

Scarlett Johanssonová – Pavoučí teror (2002)

Někteří lidé tento film vnímají spíš jako komedii než jako plnohodnotný horor. Zkuste to ale říct před arachnofoby – a postavou Ashley Parkerové, kterou tady Scarlett Johanssonová hrála, protože tu opakovaně pronásledují hordy pavouků, kteří to s ní rozhodně nemyslí dobře. Film je samozřejmě naprosto směšný, ale párkrát vás pěkně dostane, i když se u toho budete zároveň za břicho popadat. Johanssonová moc hororových rolí nehrála, ale jako nevinný cíl hněvu obřích tarantulí si vede vážně dobře. K pavoukům se pak ale přece jen ještě vrátila. Opakovaně si zahrála Černou vdovu v „marvelovkách“, u kterých se bavily milióny fanoušků. Na konci letošního roku navíc bude po vynuceném odložení do kin uveden i celovečerní film.

Jennifer Anistonová – Skřet (1990)

Jennifer Anistonová se proslavila v Přátelích rolí okouzlující Rachel Greenové, ale svět hororu poctila svou přítomností o pár let dřív ve snímku Skřet. I když mělo jít původně o čistokrevný horor, Warwick Davis své roli šikovně vtiskl humornou stránku a Jennifer Aniston role teenagerky, která pocítí hněv Skřeta, náramně sedla. I když film sklidil negativní hlasy, získal kultovní status a bylo natočeno několik pokračování, včetně Skřeta v Las Vegas, kde tohle miniaturní monstrum terorizuje kasino v Las Vegas a pro hráče se tak návštěva svatostánku hazardu stane spíš bojem o přežití než snahou o to, jak vyzrát na automaty. Leprechaun 2 už se obešel bez Aniston, protože dostala novou roli, ale její hororová epizoda ze začátku kariéry už s ní bude navždy spjatá.

Chris Hemsworth – Chata v horách (2012)

Během natáčení tohoto komediálního hororu sice získal Chris Hemsworth roli Thora, ale při ochraně svých přátel před zombíky v lese se musel ještě obejít bez super schopností. Tento film se snaží o satirické pojetí žánru „slasher“ a „torture porn“ a posbíral pozitivní ohlasy za dialogy a kreativní zvraty. Zahrála si tu i Sigourney Weaverová, která ztvárnila šílenou režisérku, ovládající zombíky z úkrytu.

I když Hemsworth za svůj výkon sklidil pochvalu, u hororového žánru nezůstal a raději se vydal na dráhu akčních filmů a komedií a uspěl s rolí Thora. Třeba ho pozitivní kritika na jeho roli v Chatě v horách obměkčí a v budoucnu se ještě k hororům vrátí.

Octavia Spencerová – Halloween II (2009)

Epizodní role Octavie Spencer v tomto slasheru netrvala ani 60 vteřin, ale někteří diváci to mohli vnímat jako celou věčnost. Objevila se v roli sestry v haddonfieldské nemocnici, která se stará o Laurie, jednu z hlavních postav. Zničehonic se ale zjeví maniakální zabiják, který postavu Spencerové zavraždí velmi znepokojivým způsobem. Spencerová se pak k hororu samozřejmě ještě vrátila. Ze hlavní roli ve snímku Máma byla nominována na cenu Saturn pro nejlepší herečku, ale tentokrát si namísto oběti zahrála psychopatku.

Idris Elba – Maturitní ples (2008)
Ti, kteří znají Idrise Elbu ze slavné role gangstera Stringer Bella v seriálu The Wire – Špína Baltimoru, se asi budou divit, že se objevil i na druhé straně zákona v roli detektiva Winna ve slasheru Maturitní ples. V remaku klasiky z 80. let od Paula Lynche má Winn za úkol najít sériového vraha na útěku, který terorizuje místní obyvatelstvo. Film byl sice kritizován za to, že postrádá hloubku a originalitu, ale Elba si jako horlivý policista, který se jen snaží dělat svoji práci, vede skvěle. Snímek mu navíc posloužil jako skvělá průprava na budoucí roli vrchního inspektora Luthera v úspěšném psychologickém kriminálním dramatu o několika sériích, které by se klidně mohlo dočkat i filmového zpracování.

Jon Stewart a Salma Hayek – Fakulta (1998)

A co si dát na závěr hned dvě chuťovky najednou? Tak za prvé, Jon Stewart se proslavil jako stand-up komik a moderátor, takže v hororovém snímku byste ho nejspíš vůbec nečekali. Přesto se ale v roce 1998 objevil ve filmu Fakulta, kde si zahrál posedlého profesora, ohrožujícího své studenty. Jenže v téhle škole nebyl jedinou známou tváří. V roli školní ošetřovatelky, která se stane jednou z mnoha obětí nadpřirozených sil, se tu objeví i Salma Hayeková, která už se předtím proslavila v Tarantinově snímku Od soumraku do úsvitu. A kromě nich tu hraje i Elijah Wood, Josh Hartnett a Usher, což je další důkaz toho, že když se díváte opravdu pozorně, vaše oblíbené horory vás mnohdy příjemně překvapí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]