Šest miliard z EU mělo jít na obnovu kraje. Vláda je chce poslat Babišově chemičce

Andrej Babiš v chemičce Lovochemie v Lovosicích (ČTK)

Andrej Babiš v chemičce Lovochemie v Lovosicích | FOTO: ČTK

Kdy už Andrej Babiš konečně pochopí, že si nemá brát státní a evropské peníze a posílat je sám sobě? Asi nikdy. Dokazuje to aktuální šokující kauza miliard, kterými chce Evropská unie pomoci zdevastované krajině Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje. Celkem by měla uvolnit až 180 miliard korun. Podle informací, které zveřenil server Seznam Zprávy, jde o peníze, které mají být určeny malým a středním firmám na projekty zlepšující životní podmínky a životní prostředí v těchto krajích. A co na to vláda Andreje Babiše? Navrhla EU, aby šest miliard poslala chemičce Andreje Babiše. Koupí si za ně nové kotle.

Velmi diskutabilní jsou i další projekty, které chce vláda podpořit. Jde většinou o akce, které měly ze sých zisků hradit těžaři a energetické firmy v rámci těžby uhlí a jeho spalování v elektrárnách. Vláda tak chce poslat miliardy například ČEZ, nebo dalšímu miliardáři Danielu Křetínskému, který chce opravit teplárnu v Komořanech. Zmíněných více než šest miliard korun má jít do Lovochemie, perlu Babišova impéria. Jde o největší částku ze všech navrhovaných projektů. Více, 37 miliard, má jít jen na neurčitý projekt Ústeckého kraje s názvem Podpora komunitní energetiky.

Vláda seznam projektů projednala minulý týden. Ani v době, kdy Česká republika kolabuje pod šířícím se čínským virem tak Andrej Babiš nezapomíná na svoji peněženku. Pro ČR jde o další ostudu, kterou Babiš způsobil. Jaká asi bude reakce orgánů Evropské unie, až si úředníci přečtou, že premiér chce pro sebe dalších šest miliard korun? Ten premiér, kterého EU dlouhodobě vyšetřuje kvůli obřímu střetu zájmů.

Preference klesají, koaliční kamarádi zřejmě ve sněmovně nebudou. Babišovi po příštích volbách začnou horší časy. Evidentně je potřeba narychlo urvat, co se dá. Třeba šest miliard pro malé firmy určené na obnovu Ústeckého kraje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]