Šestice běloruských dobrovolníků se nevrátila z bojů v okolí Lysyčanska

Běloruští dobrovolníci z praporu Kastuś Kalinoŭski  (Bellwarriors / se souhlasem)

Běloruští dobrovolníci z praporu Kastuś Kalinoŭski | FOTO: Bellwarriors / se souhlasem

Šest běloruských dobrovolníků z praporu Kastuś Kalinoŭski se nevrátilo z okolí Lysyčanska v Luhanské oblasti. K události došlo již na konci června, ale teprve nyní byly zveřejněny podrobnosti.

Skupina bojovníků z praporu Kastuś Kalinoŭski se ocitla v blízkosti velké kolony ruských vojsk a z nastalého boje, v němž zničili nejméně jeden ruský tank, se nevrátili. Je to doposud největší ztráta běloruské jednotky ve válce proti ruským okupantům. Do této doby bylo zabito celkem sedm běloruských dobrovolníků v různých jednotkách na ukrajinské straně.

()

„Blíží se k nám tank,“ byla poslední zpráva, která byla od Bělorusů, jimž velel Ivan „Brest“ Marčuk, zachycena. Podle očitých svědků část mužů kryla ústup druhé části běloruské jednotky. Velitel byl vážně zraněn do nohy a hlavy a podle později získaných zpráv padl. Pluk po osudu svých dalších příslušníků stále pátrá a snaží se bojovníky získat zpět.

Na ruském kanálu Telegram se 5. července údajně objevilo video se zajatcem Janem Džurbajkem, přezdívaným „Tromblej“, který pochází z vesnice Ljasnoje u Minsku. Uvedená zpráva tvrdí, že není jediným běloruským vězněm. Běloruští dobrovolníci mají podle velení rozkaz, aby v případě zajetí chránili své životy a zdraví a „říkali to, co po nich nepřítel chce“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články