Sestřelení MH17: podle telefonních odposlechů boje na Ukrajině řídil ruský ministr obrany

archiv

Ozbrojence na východě Ukrajiny podle informace z odposlechů řídil ministr obrany Sergej Šojgu. | FOTO: archiv

Čtyři měsíce předtím, než sestřelení civilního letadla linky MH17 začne v Nizozemsku projednávat soud, předkládají vyšetřovatelé nové důkazy o zapojení Ruska do bojů na Ukrajině. Při tomto zločinu, spáchaném v létě 2014 na východě Ukrajiny, zahynulo všech 298 lidí na palubě.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů (JIT) se minulý týden obrátil na veřejnost s žádostí o nová svědectví. Tentokrát jde o okolnosti války na východě Ukrajiny, které se sestřelením boeingu bezprostředně nesouvisejí. Vyšetřovatelům by však mohly pomoci doložit skutečnost, že ruské a proruské ozbrojence na východní části území Ukrajiny plně kontroluje Kreml.

Dokládat to má 20 zvukových souborů, které vyšetřovatelé nedávno zveřejnili na youtube:

Mongol: do čela půjdou Moskvané

Jedná se o odposlechy telefonních hovorů ozbrojenců v Donbasu, a to jak vzájemných, tak i mezi nimi a jejich ruskými kontakty. Podaří-li se obsah telefonátů potvrdit, pak ukáží na zapojení ruského ministra obrany Sergeje Šojgua. Jeho jméno vyšetřovatelé JIT zmínili vůbec poprvé. Ozbrojenec s přezdívkou Mongol začátkem července 2014 oznamuje spolubojovníku Sašovi z Makajevky u Doněcku, že s vlastním velením u místních ozbrojenců je konec. „Přijedou lidi zplnomocnění Šojguem a všechny místní velitele vyženou, do čela půjdou Moskvané,“ hlásil Mongol a dodal: „Směřujeme k jednotnému velení, k opravdové válce. Polní velitelé teď půjdou pod nůž, protože zašli příliš daleko. Loupí, znásilňují, zabíjejí a rozjíždějí politické hry. To víš přece líp než já, Sašo.“

Soudní proces proběhne v Nizozemsku a je plánovaný na 9. března 2020. Vedle závažnosti projednávaného zločinu bude ojedinělý i tím, že hlavním podezřelým je celý stát – Rusko. To také odmítá být Mezinárodnímu týmu vyšetřovatelů (JIT) jakkoli nápomocné. Vyšetřovatelé už bez ohledu na to doložili skutečnost, že stroj sestřelila ruská raketa systému BUK, který na místo činu dovezli příslušníci 53. ruské protivzdušné brigády dislokované v Kursku.

Vyšetřovatelé zároveň obvinili tři Rusy – Igora Girkina, Sergeje Dubinského a Olega Pulatova –, jakož i Ukrajince Leonida Karčenka. Na uvedené čtyři muže nizozemská prokuratura vydala mezinárodní zatykač.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner