Írán přiznal, že sestřelil ukrajinské letadlo a zabil 176 lidí

Trosky Boeingu 737 ukrajinských aerolinek poblíž Teheránu   (Twitter)

Trosky Boeingu 737 ukrajinských aerolinek poblíž Teheránu | FOTO: Twitter

Írán přiznal sestřelení ukrajinského dopravního letadla se 176 lidmi na palubě. Důvodem byla lidská chyba, uvedla tamní státní televize s odvoláním na armádu. Úřady se za incident omluvily a zdůraznily, že ti, kdo jsou zodpovědní, budou hnáni ke spravedlnosti.

Boeing ještě několik minut po zásahu pokračoval v letu, načež se obrátil zpátky směrem k letišti. Tehdy už přestal vysílat signál, hořel, následně explodoval a zřítil se.

Teherán ještě v pátek tvrdil, že za pád letadla může technické selhání. Tvrzení západních zemí o sestřelení označil za „velkou lež“ a „psychologickou válku“. K vyšetřování havárie stroje přizval i experty Boeingu ze Spojených států, Kanady a Francie.

Íránské revoluční gardy poté přijaly za sestřelení plnou zodpovědnost. V televizním vystoupení to uvedl velitel gardistů.

Velitel letectva a protivzdušné obrany íránských revolučních gard přijal plnou odpovědnost za to, že jeho jednotka ve středu omylem sestřelila ukrajinské dopravní letadlo. Řekl to v sobotu ve státní televizi. „Přijímám úplnou odpovědnost“ za tuto katastrofu, uvedl generál Amír Alí Hádžízádeh.

„Raději bych zemřel, než abych se podílel na takovém neštěstí,“ dodal v televizním vystoupení.

Podle komuniké íránských ozbrojených sil ukrajinské letadlo prolétávalo v blízkosti citlivého vojenského zařízení, které patří elitním íránským revolučním gardám, a bylo omylem považováno za nepřátelský cíl.

Íránská armáda v prohlášení vyjádřila soustrast rodinám obětí a slíbila, že zdokonalí své systémy, aby do budoucna takovýmto chybám předešla.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]