Setkání hongkongského aktivisty s německým ministrem vztahy Číny se Západem jedině zlepší

Tvář hongkongských protestů Joshua Wong na setkání se šéfem německé diplomacie Heiko Maasem (FB)

Tvář hongkongských protestů Joshua Wong na setkání se šéfem německé diplomacie Heiko Maasem | FOTO: FB

Čínský komunistický režim by ho viděl nejradši v cele, zatímco ve světě s ním jednají významní politici. Setkání předáka hongkongských demonstrantů Joshuy Wonga s německým ministrem zahraničí Heiko Maasem je obrovská vzpruha pro tamní aktéry prodemokratických protestů, ale i určitá medicína na zpupnost čínského režimu, která jako by se poslední dobou vymkla jakékoli kontrole.

Wong, který se příští týden chystá do Washingtonu, vyzval v Berlíně v Bundestagu k mezinárodní podpoře demonstrantů v Hongkongu a apeloval na německou vládu, aby dále nevyzbrojovala hongkongskou pohotovostní policii. Výzbroj typu gumových projektilů nebo součástí vodních děl do Hongkongu dodávaly právě země jako Německo, Velká Británie nebo Spojené státy. „To musí skončit,“ požadoval Wong s odkazem na násilné počínání policie v Hongkongu.

Joshua Wong v posledních dnech prožil věrnou ukázku toho, co koncem 80. let zažíval Václav Havel s nejužším okruhem chartistů. Wong zamířil do Evropy v podstatě z policejní cely, v níž ho režim držel pod nesmyslnými záminkami 24 hodin. Jeho následné setkání s německým ministrem zahraničí Heiko Maasem skýtá určitou volnější analogii ke snídani českých disidentů s francouzským prezidentem Françoisem Mitterrandem v budově velvyslanectví  v Praze v prosinci 1988, jíž Francie de facto uznala opozici v komunistickém Československu a dohnala k tichému zoufalství komunistické vedení. Také čínský komunistiký aparát je náležitě rozladěný, v Pekingu si předvolal německého velvyslance, zatímco ten čínský v Berlíně uspořádal tiskovou konferenci, na níž jako by mu nebyl žádný výraz dost silý, aby vyjádřil jeho rozhořčení.

Předák hongkongských demokratických protestů Joshua Wong na snímku ze setkání s německým ministrem zahraničí Heiko Maasem letos v červnu v Berlíně  (YT, Bild)

Setkání významného západního politika s organizátorem hongkongských protestů vysílá několik zásadních vzkazů jak do Hongkongu, tak i do Pekingu, ale také do Prahy. Pro čínský režim může být ponaučením v tom smyslu, že pohrůžky nezabírají vždy a všude. Demonstranty v Hongkongu neskonale povzbudí a často devótním českým politikům výmluvně dosvědčí, že sebevědomé trvání na hodnotách západní civilizace automaticky neznamená konec běžných diplomatických a obchodních vazeb.

Heiko Maas rozhovor s Wongem označil za běžnou věc s tím, že se spolková vláda zasazuje o svobodu názorů. Mluvčí výboru Bundestagu pro lidská práva zároveň Wonga před kamerami ubezpečil o tom, že jako svobodný člověk může jezdit, kam chce. To Wong samozřejmě ví, nově to ale nyní slyšela i Čína. Teprve až to i pochopí, začnou se vztahy mezi ní a Západem pozvolna narovnávat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]