Setkání Putina s Lukašenkem vyvolává otázky nad zdravím ruského prezidenta. Značí jeho třes Parkinsona?

Ruský prezident Putin se svým běloruským protějškem Lukašenkem (ČTK)

Ruský prezident Putin se svým běloruským protějškem Lukašenkem | FOTO: ČTK

Spekulace o zdraví Vladimira Putina po jeho schůzce s Alexandrem Lukašenkem opět sílí. Ruský prezident totiž na videu ze setkání se svým běloruským protějškem podle některých médií vykazuje známky Parkinsonovy choroby. Na takové onemocnění upozornili ve spojitosti s Putinem mnozí odborníci již v minulosti.

O špatném zdravotním stavu ruské hlavy státu se hovoří několik měsíců. Spekuluje se o tom, že by Putin mohl trpět rakovinou, psychickými problémy, často se hovoří i o Parkinsonově chorobě. Tu může podle deníku The Mirror dokazovat i video, které se objevilo na sociálních sítích.

(Týdeník FORUM)

Klip, v němž se ruskému prezidentovi třesou horní i dolní končetiny, umístil na twitterový účet Visegrád 24. Ve statusu k videu stojí: „Mnozí to tušili po jeho podivné schůzce s Šojguem, během níž se 13 minut držel u stolu. Toto je pravděpodobně nejjasnější video, které ukazuje, že s Putinovým zdravím není něco v pořádku. Podívejte se na jeho třes nohou a rukou!”

Na videu, zveřejněném o víkendu, je zřejmé, že Putin drží jednu ruku na hrudi, zatímco druhou svírá v pěst. Ani prezidentova chůze nepůsobí jistým dojmem. To podle britského deníku vyvolává otázku, zda by skutečně mohl mít ruský prezident Parkinsonovu chorobu. 

Emily Deansová, lékařka a psychiatrička z Massachusetts, označila toto video za „dosud nejnenormálnější“. Rory Cellan-Jones, bývalý zpravodaj BBC, který v roce 2019 oznámil, že mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba, rovněž uvedl, že se domnívá, že jde o příznaky této nemoci.

O Parkinsonově chorobě hovořil v minulosti i bývalý šéf MI6 sir Richard Dearlove. „Spekulace, že je možná Putinova racionalita narušená nemocí, jsou znepokojivé. Nejlepší vysvětlení, o kterém nevíme, zda je správné, je, že může mít Parkinsona,“ sdělil v rozhovoru pro GB News bývalý vedoucí britské zpravodajské služby. „Slyšel jsem od několika neurologů, že ztráta rozvahy či psychóza jsou velmi časté příznaky Parkinsonovy choroby,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]