Setkání „vlastenců“ podpořila hejtmanka Jermanová. Teď chce peníze zpět, od srazu se distancovala

Jaroslava Pokorná Jermanová  (ČTK)

Jaroslava Pokorná Jermanová | FOTO: ČTK

Fond hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové podpořil částkou 50 tisíc korun setkání údajných vlastenců v Příčovech u Sedlčan. Informovaly o tom Lidové noviny.

Bylo to setkání, na které dorazily všechny oblíbené postavy Parlamentních listů. Petr Žantovský, islamofob Martin Konvička, šéf Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas, Jaroslav Bašta a další lidé, kteří sami sebe označují za vlastence, se sjeli, aby debatovali o situaci v České republice.

Setkání bylo živě vysíláno va facebooku a zaznělo tam vše – od ohrožení migranty, přes kritiku Evropské unie až po konspirační teorie. Nejvíce skandální na podpoře ze Středočeského kraje je ovšem účast pravomocně odsouzeného extremisty Vandase, případně Konvičky, který před časem vyzýval k namletí muslimů do masokostní moučky.

Hejtmanka Jermanová se po zveřejnění zprávy vyjádřila v tom smyslu, že bude chtít peníze zpátky. „V demokratické společnosti sice mají mít své místo všechny názorové proudy, ale v tomto případě nás organizátor akce ve své žádosti uvedl v omyl, a proto budeme požadovat vrácení dotace,” uvedla pro ČTK.

CELÉ STANOVISKO STŘEDOČESKÉHO KRAJE

Žadatelem o dotaci ze Středočeského Fondu hejtmana byla MUDr. Alice Tomková, poskytnutá částka 50 000,- Kč. Žádost o dotaci dorazila na kraj 12. 3. 2019.m Dotaci schválila Rada Středočeského kraje na svém zasedání dne 1.4.2019, číslo usnesení 004-12/2019/RK ze dne 1. 4. 2019.

Text žádosti: Setkání 2019 – Zámek Příčovy – jedná se o zahradní slavnost, která se koná k výročí vysvěcení kaple sv. Vojtěcha v Příčovech a zároveň má být chápána jako vlastenecká. Každý rok bychom věnovali jinému tématu, letos je téma dle významného data podle OSN – Den původních obyvatel (9. 8.). Spoluorganizátorem je pan PhDr. Petr Hampl, který se bude podílet i na schématu přednášek tohoto dne – kromě výše zmiňovaného ještě vystoupí M. Obrtel, M. Semín, J. Štefec, M. Vidlák a další. V centru barokní zahrady bude pódium, na kterém vystoupí Gospel Time a paní Zuzana Stirská a Honza Wolf a jeho Bluesrock, v jednání je i divadelní představení. Den začne ráno mší, během dne budou probíhat přednášky, neformální setkávání přednášejících a návštěvníků, v atmosféře dobrého jídla a pití – a prodeje knih, suvenýrů… Mělo by vše vyznít jako den ctění tradic, respektu k minulým generacím (toto umocňuje právě barokní zámek a barokní zahrada z roku 1716) – a také jako den v duchu národního obrození – třeba jako v F. L. Věkovi, kdy farář v osobě Bohuše Záhorského roznášel knihy po venkovských vískách… Ve velkých městech je intelektuálních počinů mnoho, na vesnici toto není. Proto chceme autory různých společenských knih a statí (napříč společenským a politickým spektrem, prostě bez nějakého úzkého vyhranění) do Příčov každoročně zvát a vytvořit tento „salón“ pro nejširší veřejnost a „salón“ pod otevřeným nebem.

„Středočeský kraj poskytuje podporu z Fondu hejtmana každoročně desítkám žadatelů. Jedná se o obce, instituce, sdružení, ale i soukromé subjekty. Fond tak podporuje mnoho společenských, kulturních, či sportovních akcí. Není však naším cílem cenzurovat obsah těchto akcí. Rada schvaluje předložené projekty v dobré víře. Od víkendové akce, která nebyla pouhou zahradní slavností k výročí vysvěcení kaple sv. Vojtěcha v Příčovech, ale stala se setkáním názorových proudů, se kterými se absolutně neztotožňuji a od kterých se já osobně distancuji nejen jako občan ale i jako politik. V demokratické společnosti sice mají mít své místo všechny názorové proudy, ale v tomto případě nás organizátor akce ve své žádosti uvedl v omyl, a proto budeme požadovat vrácení dotace,“ řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]