Setkat se s držitelem Nobelovky za mír je nepřípustné. Výjimky však existují

Eric Drooker

Ministr průmyslu a obchodu se v pondělí setkal s barmskou ministryní zahraničí a laureátkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Vlastně nijak skandální zpráva. Pokud se však tato informace postaví na roveň schůzky Daniela Hermana s dalajlamou, mělo by se jednat o zážeh koaličního konfliktu obřích rozměrů. Nebo jsou snad ony ceny za mír rozdílné? Určitě ne, jen Barmu nemusíme konzultovat s Čínou nebo Ruskem. Zatím.

Když Lubomír Zaorálek v Otázkách Václava Moravce de facto obhajoval návštěvu Miloše Zemana na Rhodosu a hovořil o tom, že přátelení se s nohsledy Vladimira Putina neznamená směřování naší republiky na Východ, zřejmě lhal. Po patolízalském prohlášení směřovaném do Číny, ve kterém se nejvyšší ústavní činitelé omlouvali za návštěvu dalajlamy v České republice, je jasné, že vládě se směr jaksi zvrhnul.

Daniel Herman je nyní nepřítelem číslo jedna, který podle některých politiků nedodržel domluvu, podle které je tibetský duchovní vůdce tabu tématem a ministr kultury je díky tomu na pranýři. Někteří dokonce požadují jeho rezignaci. Pomstu Zemana, který odmítl vyznamenat Jiřího Bradyho, Hermanova strýce, není ani třeba zmiňovat.

Mimo to, že dalajlama je zastáncem práv Tibeťanů, kteří jsou dlouhá léta utlačování Čínou, je taktéž držitelem Nobelovy ceny míru. Zdaleka tak nenaplňuje zdání o nebezpečném teroristovi, který po světě šíří nenávist proti asijské velmoci. Pro představitele ČSSD a prezidenta republiky je však hrozbou, která zničí naše ekonomické vztahy s Čínou.

Nyní se Jan Mládek setkal s další nositelkou Nobelovy ceny. Jeho návštěva Barmy však nevyvolá žádnou reakci. Jak se tedy měří vrcholným politikům? Cena za mír je přeci jen jedna a je samozřejmé si jejích laureátů vážit. Existuje tedy zřejmě nějaká černá listina, na které nám Rusko a Čína zakazují osoby, se kterými se mohou naši ministři potkávat.

Miloš Zeman ji dodržuje beze zbytku a vypadá to, že sociálnědemokratická partaj se již dostala do stádia úplného podvolení vůli prezidenta. Pokud tedy Zaorálek hovoří o spolupráci s východními státy, používá špatná slova. Tohle není spolupráce, nýbrž diktát.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]