
Brněnský primátor Petr Vokřál, premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Exministr financí Andrej Babiš kritizoval ČSSD, že neumí šetřit, když při jednání o státním rozpočtu požadovala desítky miliard korun nad dohodnutý rámec. Dnes se opakuje totéž s tím rozdílem, že jde o vládu ANO a jeho ministři v demisi chtějí navíc rekordních 130 miliard. Kam se poděl „odpovědný hospodář“?
[ctete postid=“199169″ title=“Válka mezi ministry vlády ANO. Šlechtová poslala policii na Stropnického“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Šlechtová-CSG-385×230.jpeg“ excerpt=“Ve vládě se rozhořel skandál nemající obdoby. Ministryně obrany Šlechtová se obrátila “ permalink=“http://forum24.cz/valka-mezi-ministry-vlady-ano-slechtova-poslala-policii-na-stropnickeho/“]199169[/ctete]
Před rokem se předseda hnutí ANO obul do ministrů sociální demokracie, že by konečně měli začít šetřit. Podle ministra financí Ivana Pilného, který Babiše nahradil ve vládě, dosáhly jejich nároky nad schválený padesátimiliardový schodek státního rozpočtu na rok 2018 celkem 97 miliard korun.
Šetřit neumí, to neznají
„Jen křičí, že chtějí víc peněz. Šetřit neumí, to neznají, žijí celý život za cizí, nikdy na svém nepracovali,“ kritizoval Babiš koaliční partnery, kteří se tehdy ohradili proti tomu, jak jim v návrhu rozpočtových kapitol rozepsal peníze. Podle něj mají ve svých resortech rezervy a nedokážou čerpat už schválené rozpočty.
„Ať nevykládají nesmysly. Mohli by už konečně začít šetřit. Pan premiér by konečně mohl začít řídit ministry, protože jsme jedni z nejhorších v čerpání evropských fondů. Nečerpají, nešetří, stále jezdí po nějakých zahraničních výletech, nechť se soustředí, začnou řídit svá ministerstva a najdou úspory,“ rozčiloval se na Sobotkovu adresu.
Stejná scenérie se odehrávala v předchozích letech. Při jednání o rozpočtu na rok 2017 se schváleným schodkem ve výši 60 miliard korun požadovaly resorty navíc 58 miliard, což rovněž přes Babiše neprošlo. Ministr financí se marketingově stavěl do role odpovědného hospodáře, ačkoli často jen rozpouštěl ušetřené rezervy, zatímco podle něj nezodpovědní sociální demokraté jen hazardovali s budoucností země.
Letos se situace opakuje a je skutečně zarážející, že s mnohem větší dynamikou. Vždyť premiér řídí manažerským stylem svoji jednobarevnou vládu „odborníků“, která si do programového prohlášení vetkla vyrovnaný státní rozpočet.
Jaká je dnes situace? Ministryně financí Alena Schillerová navrhla na příští rok deficit ve výši 50 miliard korun, a jako každý rok se nyní bude projednávat jeho resortní struktura. V době pokračujícího hospodářského růstu je tak nízká ambice vlády v rozporu nejen s jejím programem, ale i s příběhem o hrdinném ochránci státní kasy. Jenže to zdaleka není všechno.
Čtyřnásobný schodek rozpočtu
Jak uvedly Hospodářské noviny (28. 5. 2018), záměry ministrů letos zatím rekordně přesahují možnosti schváleného výdajového rámce. „Evidujeme požadavky nad schválenou výši deficitu v celkové výši 130 miliard korun,“ oznámilo ministerstvo financí. Pokud by vláda všem vyhověla, vzrostl by schodek téměř na čtyřnásobek. Ministři za hnutí ANO jdou tedy ve svých představách mnohem dál, než předchozí vláda.
Jenom ministr školství Robert Plaga vyžaduje navíc 25 miliard korun. Není divu, když předseda hnutí ANO na billboardech slibuje učitelům průměrné platy 45 tisíc. Rozjel se i do této doby statický ministr dopravy Dan Ťok, jednou nohou vykročený z úřadu, který požaduje dalších 27 miliard na opravy silnic.
Hospodářské noviny připomínají, že když premiér sliboval vyčlenit z úspor letošního rozpočtu přes osm miliard korun na zlevněné jízdné pro studenty a seniory, na opravy silnic nebo na škody zemědělcům, potvrdili mu téměř všichni ministři, že dokážou tyto peníze ušetřit. Teď stejní členové vlády požadují desítky miliard navíc, jinak nebudou moci příští rok pořádně fungovat.
Úspory jen na papíře
Přiznávají tak, že to s úsporami v resortech, které exministr financí Babiš vždycky přísně vyžadoval a peskoval své vládní kolegy, že je nedokážou využít, nebude tak žhavé. Neplatí ani jeho chiméry, že zvýšené veřejné výdaje pokryje nevyčerpaných 170 miliard, které vláda údajně nalezla v rozpočtech ministerstev a státních institucí. Tyto peníze existují jen na papíře a nemají finanční krytí.
Zvláštní je, že premiér zatím mlčí a ambice resortů, které podle jeho nedávného náhledu „jen křičí a šetřit neumí“, razantně nekrotí. Snad proto, že by musel přiznat (pokud by držel stejný metr), že jím jmenovaní ministři „vykládají nesmysly a neřídí svá ministerstva“ v mnohem větší míře než jejich předchůdci.
Důvodů rekordních požadavků je víc, i když lze očekávat, že při konečném schvalování rozpočtu znovu dojde k „zázračným“ korekcím. Andrej Babiš se chce za každou cenu udržet v čele vlády a posunul její programové těžiště výrazně doleva. Najednou tolik nemluví o rozpočtové odpovědnosti, ale o miliardách, které rozdá všem. Vždyť prý má „program pro všechny“.
Proto rekordně zvyšuje důchody, ačkoli dříve jejich růst brzdil, zlevňuje jízdné, což někdo jiný musí zaplatit, nebo skokově zvyšuje platy ve státní sféře, která se každoročně rozrůstá o tisíce zaměstnanců.
Slibem nezarmoutíš
Desítky miliard vláda slibuje i při svých spanilých jízdách do regionů, ačkoli se už teď ukazuje, že bude jen velmi obtížné či nemožné je naplnit. Slibem nezarmoutíš, říká si premiér, vždyť rozdává z cizího a na řadu důvěřivých lidí to pořád může fungovat.
[ctete postid=“198871″ title=“Referendum ČSSD se mění ve frašku. Premiér Babiš o společnou vládu nestojí“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Hamáček-Zimola-385×230.jpeg“ excerpt=“Tento způsob referenda zdá se poněkud nešťastným, chtělo by se parafrázovat krátce “ permalink=“http://forum24.cz/referendum-cssd-se-meni-ve-frasku-premier-babis-o-spolecnou-vladu-nestoji/“]198871[/ctete]
Tyto propagandistické výlety lze ovšem považovat za součást předvolebních aktivit před blížícími se komunálními a senátními volbami a jako takové by měly být započítány do celkového limitu na kampaň. Lze jen doufat, že nově zřízený Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran toto sleduje a bude vyžadovat. Kritici upozorňují i na to, že vláda v demisi by měla sestavovat jen provozní rozpočty, a nikoli požadovat peníze na dramatické výdaje.
Andrej Babiš najednou licoměrně shodil masku odpovědného strážce státní kasy. Přerodil se v ryzího populistu (což ostatně sám přiznává) programově nadbíhajícího komunistům a socialistům, jehož vláda „šetřit neumí, to nezná“.