Severní Korea dodává Rusku rakety, prohlásil Stoltenberg. Zbraně prý dodává i wagnerovcům

Jens Stoltenberg na setkání s jihokorejským ministrem zahraničí Park Jinem v Soulu (NATO / se souhlasem)

Jens Stoltenberg na setkání s jihokorejským ministrem zahraničí Park Jinem v Soulu | FOTO: NATO / se souhlasem

Severní Korea dodává Rusku rakety, aby mohlo vést válku na Ukrajině, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na setkání s jihokorejským ministrem zahraničí Park Jinem v Soulu. Informuje o tom ukrajinský server The Kyiv Independent. Pravdivé jsou podle Stoltenberga také zprávy o tom, že Severní Korea dodávala zbraně Wagnerově skupině.

„Víme, že Severní Korea poskytuje vojenskou podporu ruskému válečnému úsilí. To jen zdůrazňuje, jak jsou propojeni,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci v Soulu. Stoltenberg během jednání v Jižní Koreji také potvrdil předchozí zprávy médií, že Severní Korea dodala zbraně ruské žoldácké Wagnerově skupině.

Titulní strana Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Vloni na podzim americká tajná služba přišla s informací, že Rusko nakupovalo rakety a dělostřelecké granáty ze Severní Koreje. Američtí úředníci uvedli, že se Severní Korea snažila skrýt zásilky munice tak, aby to vypadalo, že je posílá na Blízký východ nebo do severní Afriky. Severní Korea údajně také vyráběla zimní uniformy pro ruské vojáky. Moskva i Pchjongjang obvinění popřely.

Severní Korea o víkendu rovněž kritizovala rozhodnutí Spojených států dodat Ukrajině 31 pokročilých tanků M1 Abrams. Krok označila za neetický zločin, jehož cílem je udržet nestabilní mezinárodní situaci.

Obvinění Washingtonu, že Severní Korea poskytla zbraně Rusku, je nepodloženou fámou, která má ospravedlnit vlastní vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl šéf oddělení pro americké záležitosti na severokorejském ministerstvu zahraničí Kwon Čong-kun.

„USA usilovně pracují na tom, aby dodaly Ukrajině takové útočné zbraně, jako jsou hlavní bojové tanky, za každou cenu, nehledě na oprávněné obavy a kritiku mezinárodního společenství,“ uvedl Kwon v prohlášení, které zveřejnila severokorejská agentura KCNA. „Jedná se o neetický zločin, jehož cílem je udržet mezinárodní situaci nestabilní,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články