Severní Korea odpálila další balistické rakety. Může se připravovat na obnovení jaderných zkoušek

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (Profimedia)

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | FOTO: Profimedia

Severní Korea v sobotu 5. listopadu ráno odpálila další čtyři balistické rakety krátkého doletu do západního moře, informuje agentura Reuters s odkazem na jihokorejskou armádu. Rakety letěly ve výšce asi 130 a 20 kilometrů. Pchjongjang tento týden provedl desítky raketových testů, které Severní Korea naplánovala po zahájení společného vojenského cvičení Spojených států a Jižní Koreje.

Tento týden Severní Korea odpálila řadu raket, včetně možného testu neúspěšné mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Ve středu Severní Korea vypálila denní rekord 23 raket, přičemž jedna z nich dopadla u pobřeží jejího jižního souseda. Raketové testy KLDR odsoudil Washington, Soul a Tokio. Podle spekulací by se Severní Korea mohla připravovat na obnovení jaderných zkoušek. Poslední proběhla v roce 2017.

()

Sobotní raketové testy se odehrály v době, kdy Spojené státy a Jižní Korea ukončily šestidenní cvičení Vigilant Storm. Podle jihokorejského velení armády se společného cvičení zúčastnilo přibližně 240 vojenských letadel a dva americké strategické bombardéry B-1B.

Je to poprvé od roku 2017, kdy byl takový bombardér nasazen do americko-jihokorejského cvičení, což ukazuje kombinované obranné schopnosti a odhodlání Korejské republiky a USA rozhodně reagovat na jakékoli provokace ze strany KLDR.

Pchjongjang v pátek požadoval, aby Spojené státy a Jižní Korea zastavily provokativní letecká cvičení. Jižní Korea uvedla, že v reakci na 180 severokorejských vojenských letů v blízkosti společné hranice zemí v pátek vypravila bojové letouny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články