Severní Korea odpálila do Japonského moře neznámou raketu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (Profimedia)

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | FOTO: Profimedia

Severní Korea odpálila směrem do Japonského moře blíže neurčenou střelu, informovala dnes jihokorejská armáda podle agentur.

Japonská pobřežní stráž uvedla, že by mohlo jít o balistickou raketu. Jde o čtrnáctou podobnou zkoušku, kterou izolovaný komunistický stát letos provedl. Agentura Reuters píše, že tyto informace přicházejí jen několik dnů poté, co Severokorejský vůdce Kim Čong-un během vojenské přehlídky prohlásil, že Pchjongjang své jaderné síly bude vyvíjet „co nejrychlejším tempem“.

Odpálení rakety možná souvisí s tím, že se příští týden úřadu ujme nový jihokorejský prezident Jun Sok-jol.

(Týdeník FORUM)

Podrobnosti ohledně použité střely, včetně délky doletu a výšky, nejsou zatím známy.

Severokorejská armáda střelu odpálila z letiště Sunan v Pchjongjangu. Japonská pobřežní stráž vyzvala posádky lodí, aby se na moři případně nepřibližovaly k částem střely. Žádné podrobnosti o ní, včetně délky doletu a výšky, nejsou známy.

Neobvykle rychlé tempo, jakým Severní Korea zbraně letos testuje, podle agentury AP dokládá, že rozvíjí svůj raketový program a zároveň se snaží vyvíjet tlak na Spojené státy kvůli rozhovorům, které ještě za vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa uvázly v mrtvém bodě.

Existují také známky toho, že se severokorejský režim chystá v komplexu na severovýchodě země provést jaderný test. Šlo by o sedmou takovou zkoušku vůbec a první od roku 2017. AP uvádí, že Severní Korea v minulosti prováděla zkoušky zbraní v době, kdy se v Soulu a ve Washingtonu střídaly vlády. Snaží se tak získat silnou pozici pro případná vyjednávání.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články