Severní Korea zneužívá covid k dalšímu potlačování lidských práv, zní z OSN

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (ČTK/AP/Wong Maye-E)

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | FOTO: ČTK/AP/Wong Maye-E

Pandemie koronaviru je podle sedmi členských zemí Rady bezpečnosti OSN severokorejským režimem využívána k potlačování již tak minimálních lidských práv. Jedná se tak o bezprostřední hrozbu pro mezinárodní bezpečnost, cituje list New York Post výsledky pátečního jednání.

Německo, USA, Francie, Velká Británie, Belgie, Estonsko a Dominikánská republika vznesly obvinění v pátek během společného online setkání.

„Porušování lidských práv v KLDR představuje bezprostřední hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost,“ stojí v prohlášení. „Vláda KLDR odvádí zdroje od svých obyvatel a místo toho financuje nedovolené raketové a jaderné programy,“ konstatovala sedmička zemí.

Podle Rady bezpečnosti OSN se jedná o jasné využití koronaviru proti vlastním lidem. „Rozhodnutí vlády upřednostnit své zbrojní programy před potřebami svých obyvatel a jejich izolace od mezinárodního společenství nevyhnutelně zhoršuje dopady pandemie na severokorejskou populaci,“ uvádí se v prohlášení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články