Severodoněck ohrožen. Rusové už kontrolují většinu města

Severodoněck je z větší části zničen masivním ruským ostřelováním (Serhij Hajdaj / se souhlasem)

Severodoněck je z větší části zničen masivním ruským ostřelováním | FOTO: Serhij Hajdaj / se souhlasem

Dnes ráno bylo pod kontrolou ruských okupačních jednotek přibližně 70 procent Severodoněcku, část ukrajinských jednotek se stáhla do předem připravených pozic, které by měly zajistit, že se město bude agresorům stále bránit.

„Část našich jednotek se stáhla, další pokračují v boji uvnitř města,“ prohlásil gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Podle jeho slov jsou všechny obce v Luhansku, které zůstávají pod ukrajinskou správou, neustále ostřelovány. Evakuace z oblasti byla kvůli bojům pozastavena, a tak v Severodoněcku stále zůstává přibližně 15 000 obyvatel z původních asi 120 000. „Většina z těch, kteří ve městě zůstali, odmítá odejít,“ konstatoval Serhij Hajdaj. Pro takový počet obyvatel je zatím ve městě dostatek zásob, a to jak potravin, tak i léků a zdravotnického materiálu, jenž je potřeba ve stále fungující nemocnici.

()

„Čekáme na západní zbraně a připravujeme se na osvobození okupovaných obcí,“ prohlásil gubernátor Hajdaj. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského padne každým dnem asi 60 až 100 ukrajinských vojáků a dalších 500 je zraněno. Serhij Hajdaj je přesvědčen, že se Rusům nepodaří dobýt celou Luhanskou oblast. Zvláště důležitý je v tomto ohledu Lysyčansk, který zůstává v ukrajinském držení. Leží totiž severněji než Severodoněck, a má tak pro vedení bojů v oblasti zvláště výhodnou strategickou pozici.

V samotném Severodoněcku je poničených až 90 procent domů a 60 procent z nich nepůjde obnovit. Úplně zničená je rovněž veškerá základní infrastruktura. Jihozápadně od Severodoněcku v okolí Bachmutu se Rusové pokusili neúspěšně vytlačit ukrajinské obránce z pozic u Bilohorivky a Vrubivky. Okupanti útočí i v okolí Komyšuvachy, Berestove a Nyrkove.

Tyto obce se nacházejí západně od Severodoněcku a ruští agresoři je chtějí dobýt, aby Ukrajincům odřízli možnost ústupu z města a jeho blízkého okolí. Rusové se snaží také proniknout k Slovjansku a Kramatorsku, které jsou hlavní oblastí působení ukrajinské armády v donbaském regionu. Okupanti zde do boje nasazují i bitevní vrtulníky Ka-52.

 

Ruská armáda na Ukrajině (ČTK/ABACA/AA/ABACA)

Pokud Severodoněck padne do ruských rukou, stane se dalším velkým městem, které okupanti obsadí. V současné době je pod ruskou kontrolou například Melitopol na jihovýchodě země, v němž před válkou žilo přes 150 000 lidí. Jde o druhé největší město Záporožské oblasti a hlavně důležitý železniční uzel na trati z Kyjeva do Záporoží. Rusové kontrolují i stotisícový přístav Berďansk, který býval vyhledávaným turistickým centrem. Další velkoměsto, které okupanti obsadili, je na jihu ležící přístav Cherson. Zde žilo asi 300 000 obyvatel. Protože leží u ústí Dněpru, má strategickou polohu mezi územím samozvané Doněcké lidové republiky a ukrajinským přístavem Oděsa.

Největším městem, kam ruský agresor vstoupil, je další přístav Mariupol, jenž leží na severním pobřeží Azovského moře a žilo zde takřka 450 000 lidí. Blokádu spojenou s masivním ostřelováním tohoto města označila Evropská unie za masivní válečný zločin. Dobytí tohoto Rusy zničeného města umožňuje Moskvě propojení anektovaného Krymu po souši se separatistickými územími. Rusko si tím také zajistilo kontrolu nad pobřežím Azovského moře.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články