Severokorejci odpálili pravděpodobně mezikontinentální balistickou střelu

Severokorejská balistická střela, ilustrační foto (Stefan Krasowski, wikimedia, CC BY 2.0)

Severokorejská balistická střela, ilustrační foto | FOTO: Stefan Krasowski, wikimedia, CC BY 2.0

Severní Korea ve čtvrtek v noci pravděpodobně odpálila mezikontinentální balistickou střelu (ICBM) směrem k moři u svého východního pobřeží, uvedly armády v Jižní Koreji a Japonsku. Sbor náčelníků štábů Jižní Koreje uvedl, že zaznamenal odpálení „neidentifikovaného projektilu“ ze Severní Koreje.

Jihokorejci uvedli, že se předpokládá, že šlo o raketu dlouhého doletu, možná právě mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) vypálenou po „vyvýšené“ dráze vysoko do vesmíru. Jihokorejské ministerstvo obrany však bezprostředně nepotvrdilo, zda test zahrnoval skutečně ICBM. Severní Korea netestovala takové rakety od roku 2017.

Japonská pobřežní stráž také uvedla, že odpálením by mohla být balistická střela, a dodala, že projektil měl přistát v japonských vodách asi 50 minut poté, co bylo poprvé nahlášeno odpálení.

(Wikipedia)

Již 16. března Severní Korea odpálila podezřelou raketu, která však zřejmě explodovat krátce po startu nad Pchjongjangem, uvedla jihokorejská armáda.

Spojené státy a Jižní Korea v posledních týdnech varovaly, že se Severní Korea může poprvé od roku 2017 připravovat na zkušební odpálení ICBM na plný rozsah. Američtí představitelé uvedli, že nejméně dva nedávné testy, 27. února a 5. března, zahrnovaly dosud největší severokorejský systém ICBM, Hwasong-17. „Účelem těchto testů, které neprokázaly dosah ICBM, bylo pravděpodobně vyhodnotit tento nový systém před provedením testu v plném rozsahu v budoucnu, potenciálně maskovaného jako kosmický start,“ uvedl tehdy americký úředník.

Čtvrteční vypuštění by bylo přinejmenším 13. testem balistické rakety odpálené Severní Koreou v tomto roce, což je bezprecedentní frekvence, která vyvolala odsouzení ze strany Spojených států, Jižní Koreje a Japonska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články