Severokorejský fotbalista, srovnávaný s Ronaldem, skončil. Posílal totiž výplatu na Kimův jaderný program

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (ČTK/AP/Wong Maye-E)

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | FOTO: ČTK/AP/Wong Maye-E

Han Kwang-song byl považován za velký talent. Jako první fotbalista ze Severní Koreje dokázal skórovat v italské lize, byl srovnáván s Cristianem Ronaldem. Místo hvězdné kariéry se však Han ocitl bez angažmá. Jak uvádí deník The Sun, hráč měl porušit sankce OSN, když finančně podporoval jaderný program své země.

Měl si vybírat z nabídek od Liverpoolu, Manchesteru City či Arsenalu. Místo toho mu nyní byla vypovězena smlouva z katarského týmu Al-Duhail. Důvod byl prostý. Fotbalista měl mzdu posílat do rodné země, kde byly tyto peníze používány režimem Kim Čong-una. 

Dvaadvacetiletý fotbalista tak měl porušit rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 2397 z roku 2017. Ta nařizuje všem severokorejským státním příslušníkům, vydělávajícím v zahraničí, návrat do KLDR do dvou let. To Han nedodržel.

Kwang-song Han (zdroj: repro youtube.com)

Určitě ho to může velmi mrzet, podle The Sun měl totiž mít v Kataru pětiletou smlouvu na 3,8 milionu liber (zhruba 111 milionů korun). K základnímu platu 80 tisíc liber měsíčně (2,3 milionu korun), samozřejmě mohly přibýt i výkonnostní bonusy, auto od klubu, příspěvek na bydlení a další benefity.

Přestože si Al-Duhail v kontraktu pojistil, že Han nebude přes katarskou banku převádět žádné peníze do Severní Koreji, hráč dokázal tuto klauzuli obejít.

Dr. Ramon Pacheco Pardo, docent mezinárodních vztahů na King’s College v Londýně, řekl: „Většina, pokud ne celý plat, šel vládě. Pracovník, v tomto případě fotbalista, si ponechal jen malou část platu na pokrytí svých životních nákladů.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články