Severokorejský vůdce Kim také vyhrožuje světu zázračnými zbraněmi

Vůdce KLDR Kim Čong-un. (commons.wikimedia.org/CC BY 4.0)

Vůdce KLDR Kim Čong-un. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY 4.0

Stejně jako ruský vůdce Vladimir Putin, tak i šéf severokorejského státu Kim Čong-un dává najevo, že má k dispozici supermoderní zbraně a jeho režim se může ubránit každé hrozbě.

Kim si pro svá vyjádření vybral kulisy výstavy věnované rozvoji obrany a příležitost. 76. výročí založení Severokorejské strany práce.

„USA často vysílají signály, že nejsou vůči naší zemi nepřátelské, ale neexistuje jediný důkaz, že nejsou nepřátelské,“ řekl podle CNN.com Kim, když obvinil USA z vyvolávání nestability na Korejském poloostrově.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

„Na fotografiích z výstavy, které zveřejnila agentura KCNA, je podle všeho vidět mezikontinentální balistická raketa (ICBM), o níž se analytici domnívají, že se jedná o Hwasong-16, jednu z největších balistických raket na světě, poprvé předvedenou na vojenské přehlídce v říjnu 2020. Na obrázku je také hypersonický kluzák, který umožňuje raketám teoreticky letět až dvacetinásobnou rychlostí zvuku a za letu mohou být velmi obratné. Podle odborníků je téměř nemožné je sestřelit. Minulý měsíc Severní Korea prohlásila, že úspěšně vyzkoušela novou hypersonickou raketu s názvem Hwasong-8 – její přesné specifikace však zatím nejsou známy.“

Jihokorejská armáda po odpálení uvedla, že raketa je zřejmě v počáteční fázi vývoje a její nasazení bude trvat delší dobu.

Jeffrey Lewis, profesor a odborník na jaderné zbraně z Middlebury Institute for International Studies pro CNN uvedl, že výstava se zaměřila na „obrovské množství nových raket vyvinutých v posledních pěti letech“ v Severní Koreji.

„Na výstavě je prominentně zastoupena gigantická raketa, kterou Severní Korea předvedla na přehlídce v loňském roce a která je pravděpodobně určena k nesení několika jaderných hlavic,“ řekl. „Je to jak přehlídka minulých úspěchů, tak i varování před tím, co přijde.“

Kim popsal rakety jako „naše cenné (zbraně)“ a řekl, že každá země by si měla udržovat silnou vojenskou moc i v mírových dobách, protože schopnost sebeobrany je „kořenem existence národa a jistoty pro jeho rozvoj“, uvedla agentura KCNA. Obvinil také USA, že „svým nesprávným rozhodováním zvyšují napětí v regionu“, a obvinil Washington z nepřátelského postoje vůči Severní Koreji. Odsoudil „pokrytecký postoj“ Jižní Koreje, která buduje vlastní zbraně, zatímco „spoutává (Severní Koreu) nezákonnou a bezohlednou rezolucí OSN a tichou ochranou USA“ a poškozuje citové vazby mezi Korejemi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]