Severokorejští sirotci prý dobrovolně pracují ve státních dolech

Návštěvníci se klaní severokorejským vůdcům Kim Ir-senovi a Kim Čong-ilovi na kopci Mansudae (Mansu) v severokorejském Pchjongjangu. (commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/Bjørn Christian Tørrissen)

Návštěvníci se klaní severokorejským vůdcům Kim Ir-senovi a Kim Čong-ilovi na kopci Mansudae (Mansu) v severokorejském Pchjongjangu. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/Bjørn Christian Tørrissen

Korejská ústřední tisková agentura (KCNA) uvedla, že stovky dětí se s moudrostí a odvahou“ rozhodly vykonávat manuální práci pro stát. Jejich věk je nejasný, ale podle fotografií se dá usuzovat, že jsou to teenageři. Skupiny pro lidská práva dlouhodobě obviňují Severní Koreu z využívání nucené dětské práce, což stát popírá.

Jak připomíná BBC.com, v dubnu vůdce Kim Čong-un varoval svou zemi, aby se připravila na těžké časy. Severní Korea v roce 2020 uzavřela své hranice kvůli pandemii koronaviru a přerušila tak obchod s Čínou, která je její ekonomickou záchrannou brzdou.

()

Několik zpráv v severorejských státních médiích podle BBC minulý týden uvedlo, že, že takzvaní dobrovolníci se ujímají manuální práce po celé zemi. V sobotu se ve zprávě KCNA uvádí, že 700 sirotků se přihlásilo k práci v továrnách, na farmách a v lesích a ve čtvrtek agentura zase sdělila, že desítky sirotků vyrazily do uhelného komplexu v oblasti Chŏnnae, aby splnily svou přísahu a splatily byť jen miliontinu lásky, kterou jim strana projevila.

Zpráva amerického ministerstva zahraničí o dodržování lidských práv za rok 2020 obvinila Severní Koreu z praktikování nejhorších forem dětské práce. Podle zprávy úředníci někdy posílají školáky do práce, aby pomáhali při dokončování zvláštních projektů, jako je odstraňování sněhu na hlavních silnicích nebo plnění výrobních cílů.

Zpráva rovněž uvádí, že děti ve věku 16 nebo 17 let byly zařazeny do stavebních brigád mládeže vojenského typu na dobu 10 let“ a v důsledku požadované nucené práce trpěly fyzickými a psychickými zraněními, podvýživou, vyčerpáním a růstovými nedostatky.

Severní Korea tato obvinění opakovaně popřela. Začátkem tohoto měsíce země obvinila amerického prezidenta Joea Bidena z nepřátelské politiky vůči Severní Koreji, neboť se připravuje na zveřejnění nové strategie USA pro jednání s Pchjongjangem a jeho jaderným programem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]