Sexuální predátor, nebo muž se zásluhami o vlast? Kolem psychiatra Cimického to vře

Jan Cimický. (commons.wikimedia.org/Matěj Baťha/CC BY-SA 3.0)

Jan Cimický. | FOTO: commons.wikimedia.org/Matěj Baťha/CC BY-SA 3.0

Prezident Miloš Zeman hodlal letos udělit psychiatrovi Janu Cimickému medaili Za zásluhy. Místo velké slávy to ale zatím vypadá jinak. Roste počet žen, které Cimického obviňují ze sexuálního zneužívání v minulých letech.

Obvinění nejdříve na sociálních sítích vznesla v říjnu zpěvačka a herečka Jana Fabiánová, která napsala, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl.

()

ČTK uvádí: „Fabiánová podle dřívějších informací Hospodářských novin zveřejnila příspěvek na sociální síti právě v reakci na informaci, že Cimický dostane státní vyznamenání. ‚Sexuální predátor, který se desítky let schovává za lékařský titul, by neměl získat ocenění za zásluhy v naší zemi,‘ uvedla mimo jiné Fabiánová. Později příspěvek smazala. O tom, že ji sexuálně napadl psychiatr, ke kterému šla vyhledat pomoc po rozvodu, mluvila Fabiánová ještě dříve v pořadu České televize 13. komnata.“ Cimický toto obvinění popírá.

„Cimického následně po Fabiánové z obtěžování či přímo napadení obvinily i další ženy. V neděli například v pořadu ČT 168 hodin jedna z žen popsala, že ji Cimický jako pacientku v Psychiatrické nemocnici Bohnice v 80. letech sexuálně napadl. Její tvrzení televizi potvrdila i sexuoložka Hana Fifková, ke které žena po propuštění z léčebny docházela na terapii. Obtěžování v ČT popsaly i další ženy. Zkušenost s obtěžováním popsala na sociálních sítích také moderátorka ČT Martina Vrbová Hynková, která se s Cimickým setkala pracovně, nikoli jako pacientka. Uvedla, že ji psychiatr před 20 lety při přípravě televizního pořadu povalil na sedačku a začal ji osahávat na prsou a líbat,“ píše ČTK.

Teď už se proti udělení vyznamenání vyslovil i premiér Andrej Babiš, podle kterého by měl Cimický nejdříve očistit své jméno. Tvrzeními žen už se zabývá pražská policie.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Na Hradě by jistě mohli namítnout, že ještě neproběhlo žádné vyšetřování a žádný soud. Těch svědectví je ale hodně, jsou na sobě nezávislá a je patrné, že se o něčem vědělo celé roky. Nejzajímavější ale je, že, stejně jako v jiných případech, i u Cimického jako by něco bylo veřejné tajemství a nikdo s tím nic nedělal. Pokud by skutečně docházelo ke zneužívání klientů a pacientů, je to přece vážná věc. Bývalý Cimického nadřízený Zdeněk Bašný České televizi řekl, že psychiatrův odchod z bohnické léčebny v roce 1996 souvisel právě se sexuálním obtěžováním. „Odchod z léčebny s tím souvisel přímo. Bylo to po dvou podáních, po dvou informacích, které jsem získal a které zněly velmi věrohodně. Kolega Cimický popřel, že by to takto probíhalo, ale ty výpovědi byly obdobné, popis byl shodný, jako je popisováno teď v médiích,“ řekl Bašný.

To všechno odporuje Cimického verzi, že jde jen o to, aby byl očerněn lidmi, kteří mu nepřejí státní vyznamenání. Nikdo nemohl v polovině 90. let vědět, že jednou bude navržen na nějakou medaili. Zatím to všechno vypadá jako klasická ukázka toho, jak se podobná podezření u nás neřešila a všechno se nejspíš chtělo nechat nějak potichu vyhnít. V každém případě už by si na Hradě měli všimnout, že kdyby na udělování státních vyznamenání různým zvláštním osobám přišli i všichni jejich kostlivci, vypadalo by to ve Vladislavském sále jako v nějaké velké kostnici.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]