SEZNAM: Poslanci zakázali kouření v restauracích, podívejte se, kdo jak hlasoval

Eric Drooker

Kuřáci si v restauracích a dalších pohostinských zařízeních od konce května příštího roku už zřejmě nezapálí. Úplný zákaz kouření přinese takzvaný protikuřácký zákon, který dnes schválila Sněmovna. Podívejte se, kdo kromě vládní koalice pro zákon také hlasoval a jak celé jednání probíhalo.

13:15

Podívejme se, kteří poslanci hlasovali pro zákaz kouření v hospodách.

 

 

12:56

Jste hostinský a nepoznáte, že tichý, ušlápnutý podpantoflák, který právě přišel do Vaší restaurace, je opilý? Pak Vašemu zaměstnavateli hrozí zavření hospody až na dva roky. Rozhodli se pro to dnes poslanci. Ale výhodou je, že v době, kdy bude hospoda zavřená, nemůže majitel hospody dostat až miliónovou pokutu za to, že neevidoval (nebo evidoval pozdě) oběd a dvě piva na „Babišovu“ centrálu EET.

koureni2

12:38

Naše vláda, to je prostě jedna buzerace za druhou. Přinášíme vám komentář.

Eric Drooker

12:26

Jak uvedl prezident Zeman již v říjnu 2015, protikuřácký zákon považuje za nesmyslný, ale vetovat jej nebude.

12:18

Proti zákazu kouření hlasovalo všech 12 přítomných poslanců za ODS a 11 dalších (4 za KSČM, 5 z bývalého Úsvitu a 2 za TOP 09-S). Zdrželo se 15 poslanců za KSČM a několik dalších z různých stran.

12:14

Premiér Sobotka si levicové poslance při hlasování fotil.

Ve sněmovně prošel zákaz kouření v hospodách.

Ve sněmovně prošel zákaz kouření v hospodách.

11:57

Kouření v hospodách zakázáno, návrh zákona prošel! Nyní míří do Senátu a následně, pokud projde Senátem, na popelníček prezidenta republiky.

11:57

Bohuslav Svoboda:

Právě teď hlasujeme o protikuřáckém zákonu. Podle některých poslanců musíme absolutní zákaz kouření přijmout, protože ho nutně potřebujeme.

S tím absolutně nesouhlasím, to zda se v hospodě bude kouřit by mělo záviset pouze na majiteli. Úplným zákazem kouření v restauracích navíc budou mít (hlavně pro náctileté) cigarety auru tzv. zakázaného ovoce. A zakázané ovoce chutná většinou nejlépe…

11:45

Když nepozná hostinský opilce (protože je to třeba tichý opilec), může hospoda dostat kromě pokuty i zákaz činnosti až na dva roky. Podle Zbyňka Stanjura to právě schválila sněmovna.

Neprošel návrh možnosti stavebně oddělených kuřáckých prostor, byť by tvořily maximálně 25 % z celku a zákazníci by si tam jídlo i pití nosili sami. Upozornil na to předseda klubu ODS Stanjura (protože s označením návrhů byly zmatky).

11:43

Pan zpravodaj se opět přehlédl, o čem se hlasuje. Už je asi opět unaven. Spletl se dokonce dvakrát po sobě. Na štěstí na to upozornil předseda poslaneckého klubu ODS Stanjura. Stanjura: „Já nevím, kam spěcháte.“ Je podle něj logické a pochopitelné, aby sněmovna znala správnou informaci, o čem hlasuje, byť to neukládá jednací řád. Zbyněk Stanjura doporučil, aby si pan zpravodaj vzal pauzu. Ale pokračuje se…

11:38

Zatímco zdravotnický výbor chtěl protidrogového koordinátora, ministr ho nechtěl. Návrh nakonec neprošel, hlasovali pro něj jen někteří poslanci zejména z KSČM a ČSSD.

11:25

Zpravodajovy komentáře k zákonům jsou někdy zmatečné.

11:22

Neprošel návrh, který zavádí povinnost mít v nabídce jeden nealkoholický nápoj levnější než alkoholický.

11:10

Zákaz kouření se nebude týkat vodních dýmek.

11:07

Poslanci také odmítli návrh, podle nějž by se nesmělo kouřit v autě, pokud v něm bude cestovat dítě.

11:03

Omezení kouření na zahrádkách nebude, nebude ani nutné, aby byly označeny.

11:01

Poslanci odmítli pozměňovací návrh Marka Bendy na kuřárny bez obsluhy v restauracích.

11:00

Poslanci Klánovy návrhy jeden po druhém odmítají.

10:52

Také poslanec Mihola kritizuje zpravodaje zákona.

screenshot-2016-12-09-10-52-52

10:46

Poslanec Klán chtěl zrušit zákaz prodeje cigaret a alkoholu v automatech, které nedovedou ověřit věk kupujícího. Návrh neprošel.

10:34

Zbyněk Stanjura se zjevně rozhodl zpravodaji zákona Jaroslavu Krákorovi zkomplikovat práci. Podle něj není schopen u jednotlivých pozměňovacích návrhů vysvětlit, o čem se hlasuje. „Pan zpravodaj buď nechce říct, o čem hlasujeme, nebo to neví.“

10:25

screenshot-2016-12-09-10-25-52

10:20

Jelikož poslanci požadovali vysvětlení pozměňovacích návrhů. Jaroslava Jermanová přerušila jednání na 10 minut.

10:10

screenshot-2016-12-09-10-14-25

10:03

Hlasuje se o pozměňovacích návrzích.

10:02

screenshot-2016-12-09-10-01-25

10:00

Poslanci řeší legislativní úpravy znění zákona.

09:50

„Pravidla budou stejně obcházena,” uvedl komunistický poslanec Jan Klán. „Podpořím také návrh kolegy Bendy. Pokud mohou kuřárny existovat na letištích a na nádražích, tak nevidím důvod, proč by nemohly existovat v restauracích,“ dodal.

09:36

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík: „Cílem je posílení ochrany před škodami způsobenými návykovými látkami. Prioritní je v tomto ohledu zvýšení ochrany veřejného zdraví, zejména pokud jde o děti a mladistvé.”

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]