Seznam příznaků covidu-19 se opět rozrůstá. Bolest a svědění očí varují

Ilustrační foto (pixabay.com)

Ilustrační foto | FOTO: pixabay.com

Čím déle se koronavirus šíří po celém světě, tím více objevují odborníci stále nových příznaků varujících před onemocněním. Ke známým a často se objevujícím symptomům covidu-19 přibývají další, jejichž výskyt není tak častý. Podle deníku Daily Mirror k nim patří i bolest a svědění očí.

Pokud trpíme kašlem, horečkou, pozorujeme ztrátu čichu a chuti, zpozorníme. To jsou totiž nejznámější příznaky nového koronaviru, které nám dávají najevo, že zřejmě bude nutné vyhledat lékaře. Odborníci však postupem času uvádějí i další signály, které mohou přítomnost covidu napovědět.

Poslední zprávy hovoří o tom, že je třeba být opatrný také ve chvíli, kdy nás začnou svědit, pálit nebo dokonce bolet oči. Také náhlá citlivost na světlo může být podle studie britské Anglia Ruskin University možným příznakem nákazy.

Na fotofobii si stěžovalo zhruba 18 procent pacientů s covidem z 83, kteří byli do výzkumu zařazeni. O procento méně pociťovalo svědění očí, 16 procent pak trpělo bolestí očí.

Podle amerických oftalmologů se například zánět spojivek objevuje u přibližně tří procent pacientů s covidem. „Oční příznaky“ se tak nejspíš zařadí mezi méně frekventované signály nákazy. Stejně jako například takzvaný „covidový jazyk“, na který před nedávnem upozornil epidemiolog Tim Spector. 

Odborník z King’s College v Londýně svůj poznatek zveřejnil na twitteru a přidal i fotografii, jak lze varovný signál poznat. „Jeden z pěti lidí s covidem má méně časté příznaky, například kožní vyrážky. Vidíme také rostoucí počet covidových jazyků a podivných vředů v ústech,“ napsal Spector na sociální síti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články