Skupina vývojářů přišla s řešením, jak zvýšit účast mladých lidí ve volbách do Evropského parlamentu. Tento týden totiž spustili novou aplikaci Palumba, která lidem může poradit, koho volit, na základě jejich názorů. Zatím ji mohou používat jen vybraní uživatelé v beta verzi, už za týden bude ale dostupná veřejně.
Princip aplikace je jednoduchý a podobný oblíbené seznamce Tinder. Uživatelé „přejíždějí“ doprava pro návrhy, se kterými souhlasí, a doleva pro ty, které se jim nelíbí. Kromě toho aplikace nabízí možnosti „silně souhlasím“, „silně nesouhlasím“ nebo neutrální reakci. Na základě rozhodnutí uživatele jim potom aplikace doporučí politickou skupinu Evropského parlamentu a přesměruje je na odpovídající národní kandidátky podle země původu.
Algoritmus zohledňuje programy a veřejná prohlášení, ale také historické vzorce hlasování z Evropského parlamentu.
Palumba nebude pouze párovat uživatele s politickými stranami, ale stejně jako u běžného seznamovacího profilu se po kliknutí na návrh zobrazí další podrobnosti, například definice a politický kontext z ověřených zdrojů.
Cílem aplikace je eurovolby přiblížit mladým lidem a přesvědčit je, aby šli volit. „Cílem není ovlivňovat hlasování jedním směrem, ale dát lidem jasně najevo, že existují strany, které podporují jejich myšlenky, a tak by možná stálo za to volit,“ řekl pro Euronews Thomas Garnier, tajemník a koordinátor výzkumu a vývoje Palumby.
Projekt bude od 9. května dostupný ve více než 30 jazycích (včetně regionálních dialektů) a ve 27 členských státech EU. Aplikace se navíc zavázala k minimálnímu shromažďování dat, robustním ochranným opatřením proti cizímu vměšování a naprosté nezávislosti na politických stranách nebo sponzorech. Zdrojový kód aplikace je veřejně dostupný, což zajišťuje transparentnost.
V letošních volbách do Evropského parlamentu bude moci volit asi 365 milionů lidí, včetně mnoha mladých voličů, pro které jsou sociální média životně důležitým zdrojem informací. Čtyři země – Belgie, Německo, Malta a Rakousko – dokonce umožňují volit 16letým, v Řecku je minimální věk pro hlasování 17 let.
O letošní volby do Evropského parlamentu se podle průzkumu Eurobarometr zajímá více Evropanů, než tomu bylo před hlasováním v roce 2019. O volby se zajímá i o 22 procent více Čechů, než tomu bylo před pěti lety. Stále je to ale jen 38 procent dotazovaných, zatímco 62 procent českých respondentů hlasování nezajímá. Volební účast se v Česku pro eurovolby zpravidla pohybuje nízko, ani jednou nepřišlo k urnám více než 30 procent voličů. V posledních eurovolbách v roce 2019 byla účast zatím nejvyšší – 28,72 procenta.
Česká republika je rovněž zemí, ve které si nejmenší počet lidí z celé sedmadvacítky myslí, že by EP měl hrát důležitější roli. Zatímco v celé EU se to domnívá 56 procent dotazovaných, v Česku si to myslí jen 32 procent respondentů. Naopak 52 procent Čechů si myslí, že by měl hrát méně důležitou roli.