Stačilo pár dní a máme tu hned dva nové důkazy o tom, že český předseda vlády Andrej Babiš spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností. Ten první přinesl on sám, druhý dodal jeho politický spojenec, prezident republiky Miloš Zeman.

Pojďme si novinky kolem agenta Bureše, který figuruje v mnoha svazcích, které jsou historikům dobře známy, připomenout postupně.

Babiš podal loni v únoru žalobu na slověnský deník Nový Čas a bývalého příslušníka StB Jána Sarkocyho. Chtěl omluvu a milion eur. Za co? Sarkocy v minulosti veřejně potvrdil, že Babiš s komunistickou tajnou službou spolupracoval a bral za to peníze. V rozhovoru s titulkem „Otevřená zpověď špiona z Československa: Jak jsem verboval Corbyna a Babiše“ řekl, že Babiš byl „od začátku vědomý spolupracovník“. To českého premiéra rozlítilo a chtěl se domoci vhodného soudního rozhodnutí. Jeho právníci mu ale pravděpodobně řekli, že to nemá smysl, a tak žalobu raději stáhl.

Vzhledem k tomu, že Babiš ještě nedávno vykřikoval, že se bude soudit až do smrti (přestože o tom, že byl agentem, už je dávno jasno, a popírá to snad jen milovník všeho putinovského Jan Schneider v Lidových novinách), to je zajímavý obrat. Možná i premiér a šéf hnutí ANO musel uznat, že ne všichni jsou zvědaví na „argumenty“ typu kampaň, účelovka a tři emigračky v rodině.

A pak tu máme Babišova přítele Zemana. Náš prezident totiž v posledních dnech brání morálku, a to velmi udatně. Odmítá jmenovat profesorem Ivana Ošťádala, prý totiž spolupracoval s StB. Babiše ale už dvakrát jmenoval premiérem. A co na to hlava státu říká? „Něco jiného je agent a něco jiného je superagent. Všechno je relativní.“

Pane premiére, proč jste panu prezidentovi neřekl, že jste žádným agentem nebyl?!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora