V Třinci shořel dřevěný kostel z 16. století. Z unikátní památky zbyl pouze kříž

ČTK

V třinecké části Guty v noci z 1. na 2. srpna shořel dřevěný kostel z 16. století. Významná památka byla prakticky zničena. Škody půjdou podle předběžných odhadů do desítek milionů. | FOTO: ČTK

V noci na středu v obci Třinec – Guty kompletně shořel nejstarší dochovaný dřevěný kostel na Těšínsku. Hasiči, kteří na místo dorazili, už jen bezmocně sledovali, jak se tato unikátní starobylá památka hroutí do vysokých plamenů.

„Oheň dostali hasiči pod kontrolu za necelou hodinu, do středečního rána pokračovalo dohašování, když u požářiště zůstala místní jednotka Třinec-Guty,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Po požáru zbyly jen ohořelé trámy a kříž před zhrouceným kostelem. Podle faráře kostela Božího těla Kazimierza Plachty je to znamení naděje. „Je potřeba se na to dívat s vírou a nadějí do budoucna,“ uvedl farář pro Novinky.cz.

Kostel Božího těla v Gutech byl nejstarším dochovaným dřevěným kostelem na Těšínsku, jehož počátky sahají do poloviny 16. století. O stáří chrámu svědčil letopočet na portálku v interiéru či zvon, na němž byl uveden letopočet 1565. Dominantním vyznáním obyvatel Těšínska bylo v této době luteránství. V 18. století byla samostatně stojící masivní zvonice pokryta šindelem a spojena s kostelní lodí.

V samotném kostele se nacházela řada mimořádně cenných hmotných památek, včetně výzdoby. Z luteránského období se jedná například o fragment oltáře, který pořídil rytíř Jiří Sobek z Kornic a Jiří Neborský z Nebor. V kostele se také nacházel obraz s motivem Poslední večeře Páně či barokní nástavec s olejomalbou sv. Šebestiána. Umístěna zde byla i velmi cenná výmalba, jako doklad chrámové dekorace z období třicetileté války.

Z období rekatolizace zde byly dochovány dřevěné desky s vyobrazením Panny Marie a sv. Jana Evangelisty umístěné na vítězném oblouku kostela. Ojedinělou památkou byla čtyři rozměrná plátna z první poloviny 18. století, které se využívaly například i jako didaktické pomůcky při lidových misiích těšínskými jezuity. Z období 18. století se v kostele nacházel hlavní oltář Božího těla a boční oltář Panny Marie.

V nedávné době prošel kostel náročnou a rozsáhlou rekonstrukcí. Byla opravena střecha i krovy, došlo k úplné výměně krytiny. Zvonice byla zcela rozebrána a zhotovily se zde nové dubové základy. Během renovace, která proběhla v letech 2011–2012, došlo k zavedení kanalizace.

Podle předběžných informací vypukl požár zřejmě vně kostela. Příčiny požáru vyšetřuje policie. Kulturní ztrátu nelze nijak vyčíslit penězi, protože chrám byl neodmyslitelnou součástí identity obce.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner