V Praze se v sobotu sejdou občané na podporu premiéra Sobotky

Eric Drooker

Pod názvem „Sluníčkem a kávou proti xenofobii a kalašnikovu“ se sejde tuto sobotu v Praze shromáždění na podporu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Organizátoři ho svolali na facebooku kvůli tomu, že se podle nich předseda vlády odhodlal „nevést populistickou xenofobní politiku a neštvat za pomoci nenávisti lidi proti sobě“. Podporu si podle prohlášení zaslouží zejména po nedávných výrocích prezidenta Miloše Zemana o kalašnikovu.

Eric Drooker

Organizátoři akce zvou do ulice U Bruských kasáren příznivce levice i pravice a akci nepojímají jako shromáždění Sobotkových politických podporovatelů. Ocenit chtějí hlavně jeho postoje v otázce migrační krize. Účastí mají lidé ukázat, že „pokud se najde politik, který neštve lidi proti sobě, ale naopak hledá řešení, nalezne podporu“.

Shromáždění má Sobotku podpořit i proti útokům prezidenta Zemana. Ten poskytl během posledního týdne čtyři rozhovory, v nichž Sobotku nevybíravým způsobem kritizuje a napadá. V současné kampani se Zeman snaží Sobotku vylíčit jako neschopného premiéra a předsedu sociální demokracie. Vztahy premiéra a prezidenta se v posledních týdnech několikrát vyostřily, naposledy po Zemanově výroku při cestě po Jihomoravském kraji. Prezident na otázku, jak se zbavit Sobotky řekl, že demokratickou cestou odstranění politika jsou volby a nedemokratickou kalašnikov. Ostře se do sebe pustili i v rozhovorech, které vyšly o víkendu a dnes v Deníku a časopisech Respekt a Týden.

ČTK

Na sobotu se na řadě míst v centru Prahy plánují demonstrace a pochody proti islamizaci, ale i setkání namířená proti rasismu a xenofobii. Demonstraci, koordinovanou hnutím Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v celkem 16 zemích, plánují uspořádat na Hradčanském náměstí například Blok proti islámu a Úsvit.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner