Na Sibiři a na Dálném východě Ruska zuří obrovské požáry a proto ve čtvrtek asi tisíc obyvatel sibiřského města Krasnojarsk žádalo rezignaci gubernátora regionu. Píše o tom ruský server The Moscow Times. Gubernátor proslul výrokem na začátku krize, že není ekonomicky výhodné proti plamenům bojovat.
Požáry se přehnaly napříč Ruskem na území o velikosti Belgie. Ruská pobočka Greenpeace je označila za „ekologickou katastrofu“, zatímco ruské ministerstvo pro mimořádné události uvedlo, že lesní požáry se rozšířily kvůli „nedostatečným opatřením k uhašení požárů“.
Ačkoli úředníci v posledních dnech začali jednat a ruský prezident Vladimir Putin nařizuje ruské armádě, aby pomohla požáry uhasit, podle aktivistů je působ, jakým úřady zvládají krizi, příznakem nesprávných priorit.
„Lesní požáry byly bodem varu, který dovedl lidi k tomu, aby se vydali do ulic,“ uvedl pro zpravodajský server Regnum obyvatel Krasnojarska Ruslan Farmanov.
Jak The Moscow Times píší, minulý rok se v Rusku šířily demonstrace, které se týkaly i nespokojenosti se stavem životního prostředí. Lidem třeba vadí, že skládky přetékají a vydávají toxické výpary. Teď si během požárů protestující stěžují, že úřady ponechaly několik měst s populací přes milion lidí zahalené silným kouřem.
V Krasnojarsku svůj hněv demonstranti namířili na zmíněného gubernátora za stranu Jednotné Rusko Alexandra Ussova, podle kterého jsou požáry „běžný přírodní jev, proti kterému nemá smysl bojovat“.
Demonstranti to ovšem vidí jinak a nesli transparenty s nápisy: „Máte peníze na propagandu, ale ne na lesy“ a „Budeme mít naše práva.“
Ruský premiér Dmitrij Medveděv navštívil Krasnojarsk ve středu a řekl, že místní úředníci budou muset do listopadu zjistit, zda ohně nebyly založeny úmyslně, aby zakryly nezákonnou těžbu dřeva. Ekologičtí aktivisté ale vidí příčinu v klimatických změnách, které politici ignorují.