Sibiřského šamana, který šel přes Rusko, aby „zapudil“ Putina, odvleklo maskované komando

YT

Sibiřský šaman Alexander Gabišev na cestě přes Rusko s sebou tahal jurtu | FOTO: YT

Alexander Gabišev šel pěšky z dálněvýchodní republiky zvané Sacha do Moskvy už od března, aby „zapudil“ Putina, o němž tvrdí, že je démon, který vytvořil iluzi strachu. Minulý týden však policie pozatýkala jeho podporovatele ve městě Ulan-Ude, čímž zavdala důvod k protestům, které přerostly v masové demonstrace proti výsledku voleb starosty, z nichž vyšel vítězně prokremelský kandidát.

Maskovaní ozbrojenci si pro Gabiševa přišli poblíž obce Vydrino ve čtvrtek ráno na hranici mezi ruskou Republikou Burjatsko a Irkutským regionem, referovala ruská média s odvoláním na výpovědi svědků. Ti také vypověděli, že se členové zatýkacího komanda nelegitimovali a že Gabiševa odvezli neznámo kam.

„Ozbrojení příslušníci bezpečnostních složek zatarasili silnici, rychle obklíčili naše tábořiště a šli rovnou k šamanově jurtě,“ popsal nejmenovaný svědek této události zpravodajskému webu Sibreal.org spadajícímu pod stanici Svobodná Evropa RFE/RL.

Gabiševa může režimní justice obvinit z organizace extremistické skupiny, upozornil další ze šamanových podporovatelů zpravodajskému webu Znak.com.

Google maps

Šaman od března ušel 3000 kilometrů.

„Beze slova vysvětlení nás povalili na zem a položili obličeji dolů. Vzbudili ho a ani ho nenechali, aby se oblékl. Netušíme, kde teď je, lidé se po něm šli podívat do Ulan-Ude,“ popsal zpravodajskému serveru časopisu Snob další z Gabiševových podporovatelů Dimitrij Kryjukov. Jediná oficiální informace se objevila na webových stránkách místní policie, kde stojí, že byl zadržen 61letý muž pro trestnou činnost spáchanou v republice jménem Sacha. „Zadržený bude přepraven nejbližším letem z Ulan-Ude k vyšetřování do Jakutska,“ píše policie.

Do věci se uklidňujícím statusem na Facebooku vložil i prezident Burjatské republiky Alexej Tsidenov, který napsal „Myslím, že bychom teď měli všichni trochu zvolnit.”

O tom, kde se šaman nachází, pokračují v pátek dohady. Ministerstvo zdravotnictví Jakutska podle serveru Mbk-news informovalo, že je šaman v psychiatrické léčebně. To však psychiatrická léčebna odmítá. Ministerstvo na to namítá, že to není možné, že tam musí být.

Gabiševovi stoupenci mezitím prohlásili, že budou dál pochodovat na Moskvu a požadovat jeho propuštění. Stejně jako šaman chtějí jít  20 km denně – do Moskvy by pak došli za dva roky.

61letý šaman od března, kdy se vydal na cestu, ušel 3000 kilometrů a za tu dobu se stal známým v celém Rusku.  Do cílové Moskvy chtěl dojít v srpnu 2021, aby tam „zapudil“ Putina. Gabišev kvůli tomu ušel 20 km denně, za sebou přitom táhl hliníkový vozík se všemi nezbytnostmi včetně jurty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner