Signály exprezidenta Klause: Ještě jsem tady. Chcete mě?

Bývalý prezident Václav Klaus a současný prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Bývalý prezident Václav Klaus a současný prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Česká národní banka by se měla v polovině tohoto roku dočkat nového guvernéra. Z funkce bude odcházet Jiří Rusnok a nové jmenování je zcela v rukou prezidenta Miloše Zemana. Bývalý prezident Václav Klaus připustil, že by mu tato židle nevadila.

Pro Echo 24 Václav Klaus sdělil: „Do této funkce se mě snažil odsunout již Václav Havel v roce 1990. Bylo by pikantní, kdyby mi totéž o 32 let později nabídnul prezident Zeman… Řídit Českou národní banku by mě ale určitě nijak neuráželo.“

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Pravda, exprezident je ročník narození 1941, ale je jistě dost svěží a čelit předsudkům ageismu je progresivní. Americký astronaut John Glenn letěl v raketoplánu podruhé do vesmíru, když mu bylo 77 let. Sice nic neřídil, ale náročné to jistě bylo tak jako tak. Winston Churchill do své druhé premiérské funkce nastoupil také ve svých 77 letech. Samo o sobě tedy zas o tolik nejde.

V případě astronauta Glenna ale bylo jasné, že je to tak trochu symbolická odměna legendě a u Churchilla nebylo jeho druhé období tak slavné, jako bylo to první. Šéfovat institut pojmenovaný po sobě samém jistě není moc uspokojující, zvlášť když myšlenková síla toho podniku není nijak výrazná. Spíš slouží jako zdroj pozoruhodných sdělení ukazujících, jak daleko až mohou věci zajít. Naznačovat, že by někdo klidně převzal nějakou funkci, je ale totéž, jako si o ni nepřímo říci. Tady to trochu připomíná názvy pořadů „Chcetě mě?“ a „Ještě jsem tady“.

Je jedno, jestli je to jen takový pokusný balónek, nebo nějaká akce domluvená s Milošem Zemanem, který by se jistě rád ještě nějak pobavil a jako poslední hračka mu zbývají už jen nějaké nominace a občasné povídání do spřátelených médií. Všeho do času. Jen se můžeme divit, že to těm lidem za to stojí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články