Síkela odmítl kritiku Havlíčka. Nevím, jestli v té vaší sektě něco hulíte, vmetl mu

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) (Úřad vlády ČR)

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) | FOTO: Úřad vlády ČR

Místopředseda poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) kritizoval mimořádné jednání unijních ministrů o energetické krizi. Závěry označil za příliš obecné. Řekl to v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Jeho slova odmítl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Podle něj Havlíček lže. Šéf resortu zároveň prohlásil, že nejzazší termín, kdy se pro občany projeví mimo jiné opatření k energetice domluvená na mimořádné radě evropských ministrů, je 1. ledna 2023. Už před začátkem topné sezony se podle něj projeví první části národní pomoci kvůli cenám energií, včetně příspěvku přes úsporný tarif. Ten by pro příští rok mohl doznat úprav v případě zastropování cen energií na národní úrovni.

„Trvám na tom, že jsou to nesmírně obecné závěry. Když to přeložím z bruselštiny, znamená to, že si máme pomoci sami,“ komentoval páteční mimořádné jednání unijních ministrů o energetické krizi Havlíček. Podle něj se hraje podle předem připraveného plánu Evropské komise, která údajně sleduje především zájmy Německa nebo Francie. „Evropská komise si s námi vytřela podlahu,“ pokračoval místopředseda sněmovny. „Naivita, že tam změníte něco zásadního. Nezměnil jste vůbec nic,“ vzkázal ministrovi Havlíček. 

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Co to tady vykládáte? Tady broukpytlíkujete. Tady nešlo o to, jestli někdo vyhraje, nebo prohraje. Dohoda je vítězstvím evropské jednoty. Nevyhrálo Německo, nebudu říkat, kdo odjížděl více spokojený, kdo méně. To není důležité. Vyhrály evropské ekonomiky a v dalších dnech se to ukáže. Jedna z největších chyb byla německá naivita myslet si, že Rusko může být někdy normální evropská demokracie,“ reagoval na slova Havlíčka ministr Síkela.

Havlíček také kritizoval, že neprošlo oddělení plynu od elektřiny. To však Síkela odmítl. Podle něj to není jasné, protože Evropská komise teprve s konkrétním návrhem přijde. „Návrh musí přinést Komise. Vy tu zase lžete,“ odmítl Síkela kritiku s odkazem na pravidla unijního jednání. „Nevím, jestli vám ten váš populismus zatemnil mozek, nebo jestli v té vaší sektě něco hulíte. Omlouvám se, ale rukavice dolů,“ dodal Síkela na adresu hnutí ANO.

Evropská komise by v příštím týdnu měla připravit podrobnosti plánu, podle něhož budou firmy vyrábějící elektřinu z levnějších zdrojů než z plynu přispívat ohroženým domácnostem a firmám částí svých nebývale vysokých zisků na hrazení účtů za energie. Solidární příspěvek by se měl týkat i producentů fosilních paliv.

Takzvaný úsporný tarif, který má pomoci domácnostem s vysokými cenami energií, schválila vláda 24. srpna. Průměrná výše podpory s energiemi bude celkem zhruba 15 000 korun, letos z toho dostanou domácnosti asi 4000 korun. Celková výše pomoci kombinuje příspěvek skrze úsporný tarif a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií, který činí 599 korun za každou megawatthodinu elektřiny. Odpouštění poplatku za obnovitelné zdroje se týká nejenom domácností, ale také firem či organizací.

(Týdeník FORUM)

“Nejpozději, a to je nejzazší termín, je to 1. 1. příštího roku. Ale první část pomoci včetně příspěvku, který přijde přes úsporný tarif, začne nabíhat ještě před začátkem topné sezony,” řekl Síkela. K dalším krokům podle něj vláda potřebuje legislativní změny, například k zásahům do záloh za energie. Topná sezona v Česku oficiálně trvá od září do května, podle vyhlášky dodávka tepla začíná v okamžiku, jestliže dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 stupňů Celsia a není očekáván další den vzestup teplot. Obvykle to nastává během září.

Nejjednodušší cestou pomoci je podle ministra jednotné stanovení limitu na maximální cenu energie za megawatthodinu včetně dalších poplatků za distribuci a daně z přidané hodnoty. “To znamená, že domácnosti budou vědět, co je maximální cena, kterou zaplatí. Ty, kterým to nebude stačit, mohou využít další cesty a robustnost sociálního systému, jako například požádat si o příspěvek na bydlení,” uvedl ministr.

Složitějším způsobem, pokud by stanovený limit některým domácnostem nevyhovoval, by podle Síkely bylo využití mechanismů úsporného tarifu na to, aby spotřebitelé elektřiny a plynu měli adresnou podporu formou ponížení záloh nebo plateb za faktury.

“Co se týče úsporného tarifu, příspěvek pro letošní rok bude vyplacen bez ohledu na to, zda vláda rozhodne o zastropování cen energií pro domácnosti,” řekl Síkela. Pro příští rok by v takovém případě mohlo být upuštěno od plošné výplaty příspěvky, pomoc by mohla být spíše adresná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články