Síkela: Trh s energiemi zamrzl. Svolal jsem mimořádnou evropskou radu

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN)  (ČTK)

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) | FOTO: ČTK

Mimořádná evropská rada pro energetiku se uskuteční v pátek 9. září. Svolal ji ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Trh s energiemi přestal podle něj fungovat. Síkela to dnes řekl novinářům. Trh podle něj přestal fungovat, protože zamrzl.

“Trh s energiemi sloužil Evropanům 30 let. Nyní si ale musíme připustit, že přestal fungovat, zamrzl. A my ho musíme opravit. Právě tohle bude cílem mimořádné rady, kterou jako její předseda svolávám,” řekl na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu.

Síkela uvedl, že cena plynu vzrostla od června až do dneška z 18 eur za jednu megawatthodinu (MWh) až na zhruba 310 eur na MWh. Uvedl, že rostoucí ceny energií mají více důvodů, kromě samotné války na Ukrajině a omezování dodávek plynu z Ruska je to také například špatná situace s jadernými elektrárnami ve Francii, v provozu je kvůli údržbě a technickým problémům jen asi polovina francouzských jaderných reaktorů.

(Týdeník FORUM)

Síkela uvedl, že stanovení cenového stropu elektřiny by znamenalo výdaj 150 miliard korun za každých 100 euro snížené ceny oproti té tržní. Při stanovení stropu na polovině současné ceny, tedy 500 eur za MWh, by tak stát dal ročně na kompenzace 750 miliard korun, což je podle Síkely například více, než kolik dá stát na důchody.

Evropa musí podle ministra oddělit ceny plynu od ceny elektřiny. Mimořádná evropská rada pro energetiku bude podle něj projednávat návrh na stanovení maximální ceny plynu, který se využívá pro výrobu elektřiny. Jde podle něj o funkční a méně nákladné řešení, které by mělo srazit ceny elektřiny dolů.

Potřeba podle něj bude také vyšší likvidita energetického trhu a tržní intervence, se kterými mohou přijít státy společně s obchodníky s energiemi. Má to pomoci zamezit nefunkčnosti trhu. Evropská unie je podle Síkely blíž společnému postupu při řešení cen energií, než byla kdy předtím.

Připravujeme podrobnosti

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články